Cildi Güzelleştiren Meyveler Hangileri?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hem zinde yaşamın hem de sağlıkla ışıldayan cildin sırrı. Pek çoğumuz düzenli olarak yaptığımız günlük, haftalık ve aylık bakımlar ile cildimizi dışarıdan beslemeye çalışıyoruz. Bu işlemlere saatlerce zaman ayırıyoruz, kullandığımız ürünlere ufak çaplı bir servet yatırıyoruz.
Oysa amacımız sağlıklı bir cilde sahip olmaksa önceliğimiz cildimizi içeriden beslemek olmalı. Bunun formülü ise sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmekten geçiyor.

Uzmanlar yaptıkları her açıklamada sağlıklı beslenmenin hem bedenimiz hem de cildimiz için faydalı olduğunu söylüyor. Özellikle tek tip beslenme düzeninden, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınmamız öneriliyor. Bedenimiz ve sağlığımız için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmemiz gerektiği belirtiliyor.

Özellikle meyveler içerdikleri vitamin ve mineraller ile sağlığımız korurken bir yandan da cildimizi güzelleştiriyor ve genç tutuyor. Peki meyvelerin cilt üzerinde yarattığı olumlu etkileri merak ediyor musunuz? İşte cilde iyi gelen meyveler ve faydaları.

Ahududu

Kırmızı rengi ve lezzetiyle dikkat çeken ahududu, A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. A vitamini cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlarken C vitamini ise cildi sıkılaştırır.

Ananas

Sıcak ülkelerde yetişen ananasın hem beden hem de cilt sağlığı için çok faydalı bir meyve olduğu yıllardır biliniyor. Ananas demir, kalsiyum ile B ve C vitaminleri açısından zengindir. B vitamini ile yeni cilt hücrelerinin çoğalmasını sağlar. C vitamini ise kolajen oluşumuna yardımcı olur.

İçeriğindeki demir, cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Kalsiyum ise cildi güzelleştirmenin yanı sıra saç ve tırnakları güçlendirir.

Ananasın içeriğinde bulunan bromelin maddesi cildin kuruyarak pul pul dökülmesini ve ciltteki kolajenin hasar görmesini engeller.

Ananasın cilt üzerindeki diğer olumlu etkileri ise, yaşlanma belirtilerini geciktirmesi ve donuk ciltlerin parlak görünmesini sağlamasıdır.

Armut

Kış mevsiminde rahatlıkla bulabileceğiniz armut, içeriğindeki C vitamini ile cildi sıkılaştırır. Bu meyvedeki beta karoten maddesi cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar. İçeriğindeki alfa arbutin maddesi ise cilt lekelerine karşı etkilidir.

Böğürtlen

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan böğürtlen, cilt için çok faydalı bir meyvedir. C vitamini açısından zengindir. C vitamini ciltteki yeni hücre oluşumunu destekler ve dokuların sağlam olmasını sağlar. Böğürtlen ayrıca, güneş ışığından zarar görmüş ve yıpranmış ciltleri onarır.

Çilek

Portakal ve greyfurttan bile fazla oranda C vitamini içeren çilek, bu özelliği ile kırışıklık sorununu engeller ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi temizleyerek sivilce oluşumunu önler. Mevcut sivilceleri azaltır. Kolajen üretimini arttırır. Cilt lekelerinin azalmasını sağlar. Ciltteki kuruluğu giderir.

Elma

Cilt için faydalı olan A, B1, B2, C ve E vitaminleri açısından zengindir. A vitamini sayesinde ciltteki pürüzleri yok ederek cildin sağlıklı görünmesini sağlar. B1, B2 ve C vitaminleri ise cildi sıkılaştırır. İçeriğindeki E vitamini cildi korur ve gençleştirir. Bünyesinde barındırdığı pektin isimli madde, yanakların kırmızılaşmasını sağlar.

Erik

İçeriğindeki B ve E vitaminleri ile cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Cildi sıkılaştırır. Yıpranmış ciltleri iyileştirir.
Greyfurt

Greyfurt, C vitamini açısından zengin bir meyvedir. C vitamini, cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Kırışıklıkların oluşmasını önler. Serbest radikallerle savaşarak cildin gençleşmesini sağlar. Kolajen üretimini arttırır. Ciltteki lekelerin rengini açar.

Kavun

Cilt kuruluğuna iyi gelen kavun, pul pul dökülmeleri önler.

Kiraz

A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından zengindir. A vitamini cilt için çok önemlidir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücreleri çoğaltır. Derinin pul pul dökülmesini önler. B1 ve B2 vitaminleri yeni hücre oluşumunu destekler. B6 ve C vitaminleri ise cildin sıkılaşmasını sağlar.

Kivi

İçeriğindeki C vitamini sayesinde kırışıklıkları önler, cildin genç görünmesini sağlar. Cildi besler ve iyileştirir.

Kuşüzümü

Kuşüzümü portakaldan iki kat daha fazla C vitamine sahiptir. C vitamini cildin sıkılaşmasını ve canlı görünmesini sağlar. Kuşüzümünün içeriğindeki kalsiyum ise cildi güzelleştirirken saç ve tırnakların da güçlenmesini sağlar.

Mandalina

İçeriğindeki A ve C vitaminleri ile cildi korur ve besler. Cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Kırışıklıklara karşı etkilidir.

Muz

Tadıyla pek çok kişinin en sevdiği meyve olan muz, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle cilt için oldukça yararlıdır. Sakinleştirici ve yumuşatıcı etkileri ile özellikle kuru ciltler için ideal bir meyvedir. İçeriğindeki E vitamini ile cildi korur ve genç kalmasını sağlar. B6 vitamini açısından zengindir. Bu vitamin cildi besler.

Mürdüm Eriği

Bol miktarda B ve C vitamini içeren mürdüm eriği aynı zamanda eşsiz bir antioksidan kaynağıdır. Ciltteki kolajen üretimini arttırır. Cildi sıkılaştırarak sarkmasını engeller. Yaşlılık belirtilerini geciktirir. Ciltte oluşan lekelerin azalmasında etkilidir.

Nar

Her tanesi vücut için adeta bir şifa olan nar, cildi güzelleştirici pek çok özelliğe sahiptir. Güçlü bir antioksidan olan nar, toksinlerin cilde verdiği hasarı azaltır. Sivilcelere karşı etkilidir. Cildi enfeksiyonlara karşı korur. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Portakal

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi portakal, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Kolajen üretimini arttırarak cildin sarkmasını önler. Yaşlanmayı geciktirir. Cildi besler ve onarır. Özellikle sigaranın ciltte yarattığı hasarı azaltır.

Şeftali

A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve demir açısından zengindir. Cildi besler. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Saç ve tırnakları da güçlendirir.

Üzüm

İçeriğindeki C vitamini ile cildin sarkmasını engeller. Bünyesinde barındırdığı B grubu vitaminleri yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı cildi korur. İçeriğindeki kalsiyum ile cildi temizler.

Yaban Mersini

C vitamini deposu olarak anılan portakaldan bile 3 kat daha fazla antioksidan içeren yaban mersini, cildi serbest radikallere karşı koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Kolajen üretilmesine yardımcı olur. İltihap oluşumunu önler.

Kaynaklar

Bu kategorideki diğer yazılar:

, , , , , , , , ,

Bu yazı için ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın