Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Genetik faktörler, yaşlılık, gebelik dönemi, hormonlarda meydana gelen değişiklikler, menopoz dönemi, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, yanlış cilt bakım uygulamaları, stres gibi belli başlı nedenlerin ortaya çıkardığı cilt lekeleri hayatın farklı evrelerinde yaşanması kaçınılmaz bir durumdur.
Tedavisi aşamasında kimyasal ürünlerden yardım alacağınız gibi vücudunuz için herhangi zarar içermeyen, doğal yöntemlerin başında gelen elma sirkesinden faydalanmanız mümkün.

Organik elma sirkesi hiçbir kimyasal içermemesi nedeniyle gebelik döneminde bile kullanabileceğiniz kadar güvenlidir. Bütün hüneri içeriğindeki asitli yapısı sayesinde cilt lekelerini açabilmesidir.

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

Güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınları cilt için oldukça ciddi bir tehdittir (1). Güneş ışınlarının cilde uzun süreli temasında cilt yüzeyinde melanin maddesi artış gösterir. İşte bu melanin maddesi ciltte lekelenme, çil, ben ya da siyah nokta olarak kendini gösterir (2).

Cilt lekelerinin en büyük kaynağı güneş ışınları olmakla birlikte yaşlılık, genlerle taşınan bazı özellikler, yoğun stres, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak gibi durumlar da cildin dengesini bozarak lekelenmesine neden olur.

Elma Sirkesinin Cildimiz İçin 8 Faydası

Elma sirkesi cilt problemlerine karşı kullanacağınız mucizevi bir yardımcıdır. Cilt lekelerinin dışında da cildinize birçok faydası vardır.

Aknelerden (sivilcelerden) kurtulmayı sağlar: Cildimiz ph değeri olarak yağlardan dolayı asidik özellik taşır. Asidik yapı bazik yapıya dönüştüğü zaman cildimizde çeşitli problemler olur. Bu problemlerin başında da akne (sivilce) gelmektedir. Elma sirkesi, cildimizin ph dengesini koruyan en etkili ürünlerin başında gelir. Ayrıca antibakteriyel özelliği ile cildimizi bakterilerden arındırır (3).
Kuru/Yağlı Cilt Bakımı: Elma sirkesi, cildin ph dengesini düzenler. Bu durum da hem çok kuru hem de çok yağlı ciltler için bulunmaz nimettir. Aşırı kuru ciltleri nemlendirirken aşırı yağlı ciltlerin de yağ seviyesini normale indirir. Yani bütün ciltler için biçilmiş kaftandır (4).
Cilt Kırışıklıklarını Yok Eder: Cilt kırışıklıklarına karşı da en etkin çözümlerden birisi elma sirkesidir. Bir miktar pamuğu elma sirkesinin içine bırakın ve pamuğun elma sirkesini iyice emmesini bekleyin. Daha pamukla yüzünü güzelce silin ve kurumasını bekleyin. Cildinizin nemlendiği ve gerginleştiği hissedeceksiniz. Bu yöntemi düzenli bir şekilde uygularsanız kırışıklıklara karşı etkin bir çözüm sağlamış olursunuz (5).
Güneş Yanıklarını Rahatlatır: Özellikle yaz aylarında başımıza gelen güneş yanıkları ciddi ve rahatsız edici bir durumdur. Elma sirkesi ile güneş yanığının verdiği acıdan ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bunun için bir kaba eşit miktarda elma sirkesi ve soğuk su koyun. Temiz nemli bir bezi bu karışıma batırarak yanık yüzeye yavaşça 5 dakika kadar sürün. Bölgenin nemlendiğini ve yanık sorununun geçtiği göreceksiniz (6).Selülitleri Azaltır: Kadınların en dertli oldukları konulardan biri şüphesiz ki selülitleri. Elma sirkesine boşuna mucizevi demedik. Selülitlere karşı da oldukça etken olan elma sirkesi tam bir cilt dostu. 3 ölçek elma sirkesi ile 1 ölçek masaj yağını güzelce karıştırın. Bu karışımı günde 1 ya da 2 kez selülit problemi olan bölgeye masaj yapar gibi uygulayın. Bu karışımı uyguladıktan sonra selülitli bölgeyi mutlaka yarım saat kadar sıcak tutun ve ardından yıkayın. Yıkadıktan sonra o bölgeye mutlaka nemlendirici sürün. Bir ay kadar uygulayacağınız bu yöntem sayesinde selülitlerinizde ciddi azalmalar göreceksiniz (7).
Tırnak Mantarı Tedavisi: Tırnaklarda oluşan mantarlar can sıkıcı ve ciddi bir problemdir. Ancak elma sirkesi ile tırnak mantarlarından kurtulmak çok kolay. Elma sirkesini tırnağınızın içine doğru güzelce bol bol sürün ve kendi kendine kuruması sağlayın. Bu günde en az 3 kere yapın. Bu sayede kısa sürede tırnak mantarından kurtulacaksınız. Bir diğer yöntemde damıtılmış su ve elma sirkesini eşit miktarlarda bir kaba koyun ve mantar sorunu yaşadığınız tırnağınızı bu suyun içinde yaklaşık yarım bekletin. Her gün düzenli şekilde yaptığınızda kısa sürede mantarlardan kurtulacaksınız (8).
Konak/Kepek Sorununda: Saç derimizle ilgili yaşadığımız en büyük sıkıntıların başında konak/kepek problemi geliyor. 3 ölçek suya 1 ölçek elma sirkesi katın. Sonra kafa derinize yavaş yavaş masaj yapar gibi sürün. Yarım saat bekledikten sonra bol suyla durulayın. Kısa sürede kepek/konak derdinden kurtulun.
Siğillere Karşı: Elma sirkesi tam bir siğil savaşçısıdır. Bunun için siğilin bulunduğu bölgenin temizliğinden emin olun. Daha sonra küçük bir parça pamuğu elma sirkesine batırıp bu pamuğu siğilin üzerine yerleştirip bir bant ya da yara bandıyla buraya sabitleyin. Amacınız elma sirkeli pamuğun bütün gece siğilin üzerinde kalmasını sağlamak. Ertesi gün uygulamayı tekrar edin, yani pamuğu yeniden elma sirkesine batırıp siğilin üzerine koyun. Kısa süre içinde siğilin rengi koyulaşmaya başlayacak ve siğil kuruyarak yok olacaktır. Siğilin o bölgede yer etmesini engellemek ve tamamen temizlenmesini sağlamak için siğil geçse bile uygulamaya birkaç gün daha devam edin (9).
Önemli: Yukarıda belirttiğimiz özellikler bilimsel olarak kanıtlanmamış, sadece kullanıcılarının belirttiği olumlu sonuçlar üzerine derlenmiş özelliklerdir. Bu yüzden elma sirkesiyle yapacağınız bu kürleri bir cilt uzmanına danışmadan kendi başınıza uygulamayın. Cilt uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin ve istenmeyen bir durumla karşılaşırsanız cilt uzmanınıza danışın.

Elma sirkesinin cilt lekelerinde kullanılmasının püf noktaları :

Elma sirkesinin lekeleri soyucu ve bu şekilde ortadan kaldırıcı özelliği bulunmasından dolayı elma sirkesi uygulamasını özellikle geceleri uykuya yatmadan önce uygulamak çok daha etkilidir. Bu tip krem ya da doğal ürünlerin gece uygulanmasının nedeni güneş ışığının etkileriyle değişime uğramalarını engellemektir.

Elma sirkesinin cilt lekeleri ya da çiller üzerindeki etkilerini daha çabuk görmek için elma sirkesiyle buhar oluşturup cildinizi bu buharla buluşturmalısınız. Bu uygulama için 1 litre suyun içine 1 su bardağı elma sirkesi ekleyip kaynatın. Bu karışımdan çıkan buhara yüzünüzü eğerek faydalanmaya çalışın. Buharın etrafa yayılmasını önlemek için başınıza havlu örtebilirsiniz.

Elma sirkesi sadece cilt lekelerinde değil güneş nedeniyle oluşmuş çillerde de etkilidir. Ancak elma sirkesinin etkisini gösterebilmesi için amacına uygun kullanılması gerekir. Elma sirkesi uygulaması yaparken çilli bölgenin güneş ışığından kesinlikle uzak tutulması gerekir. Çil tedavisinde güneş koruma faktörlü ürünlerle beraber elma sirkesi kullanmak daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Sirkenin birçok farklı çeşidi bulunur. Yapılışları farklı olan sirkelerin etki alanları da farklıdır. Yani her sirke cilt lekelerine iyi gelmez. Tedavinin olumlu sonuçlanması için “organik elma sirkesi” kullanmalısınız.

Bilinen sirke çeşitleri nelerdir?

 • Elma sirkesi
 • Ayva sirkesi
 • Adaçayı sirkesi
 • Ananas sirkesi
 • Bal sirkesi
 • Bahçe nanesi sirkesi
 • Ardıç sirkesi
 • Çilek sirkesi
 • Hurma sirkesi
 • Karanfil sirkesi
 • Bektaşi üzümü sirkesi
 • Frenk üzümü sirkesi

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır

Elma sirkesini cilt lekeleri üzerinde kullanmak için ilk olarak cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Elma sirkesinin cilde tam anlamıyla nüfuz edebilmesi için gözeneklerin açık olması önemli bir ayrıntıdır. (cilt temizliğinde doğal yöntemlerden yanaysanız yüzünüzü gül suyula temizleyebilirsiniz) Cilt temizliğini yaptıktan sonra bir parça pamuğu elma sirkesine batırdıktan sonra yok etmek istediğiniz lekelerin üzerine bastırıp bu noktaları silin. Elma sirkesinin lekeler üzerinde çalışması için gerekli zaman ortalama 20 dakikadır. Bu sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Elma sirkesinin lekeleri ortadan kaldırması ya da en azından hafifletmesi için düzenli bir uygulama basamağı oluşturmanız önemlidir.

Önemli : Elma sirkesi asidik özelliğe sahiptir. Her ne kadar doğal bir ürün olsa da kimi hassas ciltlerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Elma sirkesinin kullanımından sonra ciltte kabarma, kızarıklık ya da batma şikayetlerinden biri görülürse elma sirkesi uygulaması bir daha yapılmamalıdır.

Kendi Elma Sirkenizi Yapmak İster Misiniz?

İnsanın en güvendiği ürün her zaman kendi ürettiğidir elma sirkesi yapım aşaması oldukça basit olduğundan cildinizle birlikte, saçlarınızda, tırnaklarınızda, yemeklerinizde ve turşularınızda kullanacağınız elma sirkenizi kendiniz yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

Kabukları soyulmamış elma
Sirke anası (yoksa bal)
İçme suyu

Elmaların kabuklarını soymadan sadece iç kısmındaki çekirdeklerini temizleyerek dörde bölün ve büyük bir kavanoza koyun. Daha sonra kavanozun yarısını elmayla doldurduktan sonra üst kısmını suyla tamamlayın. İçine bir miktar sirke anası ekleyin. (bu, tıpkı kefir mayası gibidir, sık sık tazelenmesi gerekir) eğer elinizde sirke anası yoksa bunun yerine 3 yemek kaşığı bal ekleyin.

Kavanozun ağzını tülbentle kapatıp en az 2 ay ılık ve karanlık bir odada bekletin. Bu süre, sirkenin fermente olması için yeterli süredir. Sirkeyi bu noktadan sonra süzerek içindeki elma posalarını alın ve tekrar 2 yemek kaşığı bal ekleyerek kapağını kapatın ve beklemeye bırakın. Artık sirkenin üzerinde beyaz renge sahip deniz anası görünümünde bir tabaka oluşur. Bunun adı “sirke anası” dır. İsterseniz bunu alarak bir sonraki sirke yapımında kullanabilirsiniz.

Not: Sirke yaparken elmaların yıkanmaması gerekir. Çünkü sirkenin mayalanmasını sağlayan şey elmanın kabuğundaki yararlı bakterilerdir.

, , ,

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi için 4 Yorum Yapılmış

 1. Yusuf 04/07/2016 Tarih 20:26 #

  Yandı yüzüm hassas ciltler yapmasın erkek olduğum halde yandı nasıl geçecek bilen var mı?

 2. Ayfer 26/10/2016 Tarih 09:53 #

  Bende doğum lekesi ve güneş lekeleri var nasıl bir uygulama yapabilirim bana yardımcı olabilrimisiniz şimdiden teşekkürler

 3. Ayfer 26/10/2016 Tarih 09:54 #

  Evde ne uygulabilirim

 4. Zeynep 23/07/2017 Tarih 19:16 #

  Ben yüzümdeki siyah benlerden kurtulmak istiyorum.Elma sirkesinin buna iyi geleceğini düşünüyorum bana yardım eder misiniz bir öneriniz var mı?

Bir cevap yazın