Elma Sirkesi Sivilceye İyi Gelir mi?

Elma sirkesi sivilceye iyi gelir mi? sorusunun limonlu, yoğurtlu, yulaflı ve daha pek çok farklı çeşidi var. Çünkü insanlar pahalı kremler satın almak zorunda kalmadan, en büyük cilt sorunlarından biri olan sivilceleri önlemek istiyor. Aslında bu yanlış bir bakış açısı değil çünkü hem ekonomik olarak hem de kozmetik ürünlerde sıkça kullanılan kimyasallardan korunarak sivilce problemini ortadan kaldırmak iyi bir çözüm gibi duruyor.
Elma sirkesi, sivilce oluşumuna neden olan tıkalı gözenekleri temizlediği, cildin yağ üretimini dengelediği için sivilcenin önlenmesinde kullanılabilir (1). Ancak sivilcelerden korunabilmek için aynı zamanda beslenmenize dikkat etmeli, yaptığınız makyajı gece yatmadan mutlaka temizlemeli ve cilt temizliğine özen göstererek belirli bir cilt bakım rutini oluşturmalısınız.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi güneşten kaynaklı lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır (2). Güneşe uzun süreli maruz kalma sonucunda melanin maddesinin cilt tarafından fazla salgılanmasıyla ortaya çıkan güneş lekeleri elma sirkesi yardımıyla tamamen kaybolabileceği gibi sadece hafifleme de gösterebilir. Güneş lekelerinin tedavisi için elma sirkesi kullanımı, yarı yarıya su – elma sirkesi karışımıyla mümkündür. Su – elma sirkesi karışımı düzenli olarak lekelerin üzerine uygulanır.

Su ile karıştırılan elma sirkesi, nasır tedavisinde etkindir. Fazla kalın deri tabakası olmayan nasırlarda düzenli uygulamayla incelme hatta yok olma görülmektedir.

Elma sirkesi cildin ph dengesini kurmaya yardımcıdır (3). Bu nedenle hem yağlı ciltlerde hem de kuru ciltlerde inanılmaz sonuçlar yaratmaktadır.

Elma sirkesi ile soğan suyunun karıştırılması ve cilde uygulanması sonunda yaşlılıktan kaynaklı cilt yüzeyinde oluşmuş lekelerin hafiflemesi mümkündür.

Elma sirkesi, saç derisinde oluşmuş ve yer etmiş kepek oluşumunu önlemeye yönelik kullanılmaktadır (4). Kepek tedavisinde 3 ölçek su ile 1 ölçek elma sirkesi karıştırılır ve saç diplerine uygulanır.

Elma sirkesinin başka bir kullanım alanı da tırnak mantarı tedavisidir (5). Hasta olan tırnağın üzerine gün içinde elma sirkesi uygulamak, mantarın tırnaktan uzaklaşmasını hızlandırır.

Sivilce Tedavisinde Elma Sirkesi

İnsan cildi, sivilce oluşumuna yatkındır. Bunun nedeni cildin asidik özellikte olmasıdır. Aynı zamanda cildin yağlı özellik göstermesinin nedeni olan fazla sebum salgılanması da sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Birden fazla nedene dayalı olan sivilce oluşumu hemen her cilt yüzeyinin ortak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada elma sirkesi devreye girer. Çünkü elma sirkesi antibakteriyeldir (6). Elma sirkesinin antibakteriyel olması dolayısıyla sirke, sivilcelerin oluşum nedenlerinden biri olan bakterilerin temizlenmesi işini üstlenir.

Elma sirkesinin cilt yüzeyindeki uygulama aşamasında uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunların ilki elma sirkesinin asitli olmasından dolayı cildi tahriş etme riskinin bulunmasıdır. Tahriş riskini ortadan kaldırmak için elma sirkesinin su ile inceltilmesi en güvenli yoldur. Buna ek olarak sivilcelerin kökten çözümü için elma sirkesinin düzenli kullanılması şarttır.

Elma Sirkesinin Sivilce Tedavisinde Kullanılması

Elma sirkesi bir parça pamuğa az miktarda damlatılır ve sivilcelerin olduğu bölgelere tampon yapılır. Elma sirkesini saf olarak kullanmak yerine 1/3 oranında suyla karıştırılır. Bu sayede elma sirkesinin cilt yüzeyinde alerjik reaksiyon oluşturması engellenmiş olur. 10 dakika sonra cilt ılık suyla yıkanır. Elma sirkesi, sivilcelerin olduğu bölgelerdeki fazla yağı emeceğinden sivilce tedavisini hızlandıracaktır.
Sivilce tedavisinin dışında sivilcelerden kaynaklı oluşmuş lekelerin hafifletilmesinde de elma sirkesinin rolü büyüktür.

Elma Sirkesi Kürünün Yapılışı

  • 1 çay kaşığı saf limon suyu
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı su

Malzemelerin tümünün karıştırılmasıyla elma sirkesi kürü hazır hale gelir. Bu karışımın gece yatmadan önce sivilce lekelerinin bulunduğu bölgelere yoğunlukta olmak üzere tüm cilt yüzeyine bir parça pamuk yardımıyla uygulanması esasına dayanmaktadır. Sabaha kadar cildinizde kalan elma sirkesi kürünü sabah yüzünüzü yıkayarak temizleyebilirsiniz. Gece boyu cilt yüzeyinde kalan elma sirkesi sivilce lekelerinin tedavisinde etkili olacaktır.

Cilde Faydalı Olan Gıda ve Bitkilerin Ortak Özellikleri

Cilt bakımında birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Doğal ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerle yapılan cilt bakımının başında ise cilt dostu ürünlerin içinde olduğu maskeler ya da kürler gelmektedir. Bir gıda maddesi ya da bitkinin cilt dostu sayılabilmesi için cilde farklı noktalardan faydalar sağlaması ilk önemli noktadır.

Vitamin Yönünden Zengin Olması

Cilt güzelliğinde vitaminlerin yeri yadsınamaz öneme sahiptir. Vitaminler cildin doğal dengesini korumak ve antioksidan özelliği göstermek yoluyla cildin gençlik iksiridir.

A vitamini, cildin ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Sarı, yeşil ve turuncu renkteki sebzelerde, ciğer ve tereyağında, yumurtanın akında, balık yağlarında bol miktarda bulunur. Yaşlanmayı geciktirici etki sağlaması nedeniyle antioksidan etkili vitamin grubuna dahildir.

C vitamini, cildi beslemesi, hızlı iyileşme süreci sağlaması gibi nedenlerle antioksidan vitamin grubunun diğer üyesidir. Bu özelliğiyle güneş yanıklarının iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır. Canlı hücre yapılanmasında önemli rol oynayan C vitamini, turunçgiller, çilek, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

E vitamini, cildin nem kaynağı olması yönüyle antioksidan vitamin grubunun bir başka üyesidir. Cilt yüzeyine sağladığı nem sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

B vitamini, cilt yüzeyinde oluşmuş aknelerin tedavisinde oldukça etkin rol oynar. Cildi diri, canlı ve dinamik tutmaya yarayan B vitamini ile daha sağlıklı ve genç görünen bir cilde kavuşmak mümkündür.

Mineral Yönünden Zengin Olması

Cilt bakımı ve güzellik söz konusu olunca minerallerin faydalarından söz etmemek olmaz. Cilt sorunlarıyla baş etmekten tutun da yaşlanmaya karşı mucizevi etkileriyle mineraller cilt bakımının olmaza olmazlarıdır. Cilt için faydalı olan mineraller ve faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Çinko

Akne ve sivilcelere karşı en etkili mineral çinkodur. Özellikle A vitamini ile kullanıldığında akne ve sivilce sorununa son verir. Sedef hastalığı ve egzamanın tedavisinde de etkin olan çinko, hücre yenilenmesini sağladığı için cildi güzelleştirir, yaşlanmayı geciktirir ve sıkı bir cilt yapısı sağlar.

Kükürt

Vücudumuzdaki bütün hücrelerde bulunan, sodyum-potasyum dengesini düzenleyen, hücrelere besin ve oksijen taşıyan kükürt; ciltte bulunan kusurları düzeltir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Cilt, saç ve tırnak sağlığı için hayati önem taşıyan keratin, kükürt bakımından zengin bir maddedir.

Selenyum

Selenyum minerali en güçlü antioksidanların başında gelir. Bu özelliği ile de yaşlanmanın önüne geçerek pürüzsüz bir cilt için prostaglandin hormonunun sentezlenmesini sağlar. Ayrıca cilde elastiki özellik kazandırarak cildin kırışmasını engeller.

Silis

Silis minerali kolajen üretimini arttırarak cildin sıkılaşmasını ve kırışmasını engelliyor. Ayrıca saçları da güçlendirerek saç dökülmelerini önlüyor.

Bakır

Bakır minerali kolajen ve elastin üretimini arttırmasının yanı sıra nem tutucu moleküllerin üretilmesini de sağlayarak yaşlaNmanın ve cilt sorunlarının önÜne geçer. Piyasada bulunan birçok nemlendiricide bakır minerali bulunur.

Kalsiyum

Kalsiyum genel özelliği ile kemik ve diş sağlığı için hayati önem taşır. Bunun yanı sıra kalsiyum, hücrelerin yenilenmesi sağlayarak sağlamlığını ve canlılığını korur. Bu yönüyle de yaşlanma etkilerinin önüne geçer.

Magnezyum

Vücudun doğal olarak üretemediği, sadece gıda yoluyla alabildiğimiz magnezyum cildimizin canı ve güzel görünmesinde önemli bir mineraldir.

Cildi Yeterince Beslemesi

Sağlıklı bir cildin ilk şartı yeterince beslenebiliyor olmasından geçer. Bunu sağlayabilen her ürün cilt için faydalı ürünler grubuna girmektedir.

Cilde Nem Sağlaması

Cilt için kullanılacak bir ürünün cilde ihtiyacı olan nemi verebilmesi önemlidir. Bu nedenle kür ya da maske şeklinde uygulanacak her ürünün cildi kurutmadan nem seviyesini koruması önemlidir.

Elma sirkesiyle ilgili diğer yazılar:

Videolar
Aşağıdaki videoda elma sirkesinin sivilceli ve sivilce lekeli bir cilt için faydalarını öncesi-sonrası fotoğraflarıyla izleyebilirsiniz.

Elma sirkesiyle toner hazırlayarak ciltteki aşırı yağı nasıl dengeleyebileceğinizi bu videoda izleyebilirsiniz.

, , , , ,

Bu yazı için ilk yorumu yapan siz olun.

Bir cevap yazın