Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Güzellik ve iyi görünmenin temelinde cildin bakımı, sağlıklı ve ışıldayan bir yüzün önemi tartışılmaz. Güzelliğin temeli olan cilt bakımı kısa vadede iyi görünmenizi sağlayacağı gibi uzun vadede cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini de sağlar. Bu çerçeveden baktığınızda cilde bakmanın, yararlı olanları uygulayıp zararlı uygulamaların tümünden uzak durmanız ciddi bir adım olacaktır.
Cilt bakımı yapmak kadar bilinçli olmak, doğal ürünler kullanmak da oldukça önemlidir. Günümüzde özellikle reklam sektörünün etkisiyle kozmetik ürünler ön plana çıkarılmakta, satış gücü kullanılarak bir etki alanı yaratılmaktadır.

Oysa kozmetik ürünlerin tümünde hem raf ömrünü uzatmak, hem daha etkili olmalarını sağlamak için kimyasal maddeler fazlaca kullanılmaktadır. Bu ise cilde uzun süreçte fayda getirmek yerine zarar vermektedir.

Doğal ürünlerin, cilde zarar vermeyen uygulamaların keşfedilmesiyle bir anlamda doğaya dönüş, el değmemiş olanı keşfetmeye yöneliş başlamıştır.

İşte elma sirkesinin cilt için inanılmaz faydaları da bu aşamada keşfedilmiş ve vazgeçilmez olmuştur.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin insan vücudu için en çok fayda sağladığı yer, cildimizdir desek yanlış bir tabir olmaz. Ciltle ilgili ortaya çıkan birçok sorunun çözüm kaynağı olarak elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.

Cilt sorunlarının en yaygını ve hemen her yaş grubundan insanı ilgilendiren türü sivilcelerdir.

Sivilceler, ister ergenlik döneminde görülen hormonal kaynaklı sivilceler olsun, ister stres kaynaklı olarak ortaya çıksın elma sirkesiyle bu sivilcelere çözüm bulmanız mümkün (1).

İnsan cildinin asidik bir özelliği vardır. Eğer cilt alkali durumdaysa sivilcelere yatkın bir pozisyona gelir. İşte cildin asidik özelliğini dengede tutacak, bir anlamda terazi görevi görecek olan en önemli yardımcılardan birisi elma sirkesidir.

PH dengesini çok iyi şekilde kurarak cildin sivilceler için uygun zeminini bozar. Bu sayede sivilce oluşumunu önlerken var olan sivilcelerin hızlı şekilde iyileşmesini destekler (2).

Cilt temizliğinde kozmetik adı altında kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine elma sirkesiyle cildinizi temizleyerek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile karıştırın ve bir parça pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan önce elma sirkesini cildinize uygulayarak hem temizleyebilir hem de nemlendirebilirsiniz.
Elma sirkesinin anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır (3). Bu özelliğiyle elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Antiseptik olmasından ötürü bakteri kaynaklı sivilce oluşumunu önler. Çünkü bakterileri, kullanıldığı cilt yüzeyinden uzaklaştırır.
Antiseptik özelliği sayesinde cildinizde oluşmuş siğilleri de kolaylıkla yok edebilirsiniz (4). Elma sirkesini siğil tedavisinde kullanmak için küçük bir parça pamuğun üzerine elma sirkesi dökün. Daha sonra bu pamuğu siğilin üzerine kapatıp bu bölgede kalması için yara bandıyla pamuğu tutturun. Bu şekilde bir gece beklemesini sağlayın. Tarif ettiğimiz, bir siğil kürüdür ve 3 – 4 kez uygulamanız halinde siğilleri ortadan kaldırmaya yardımcıdır.Elma sirkesi güneş yanıklarında güvenle kullanılabilecek doğal bir koruyucu üründür (5). Güneş yanıkları, güneşte uzun süre kalmaktan kaynaklı olarak cilt üzerinde oluşan yanma hissi ve kızarıklıklardır. Bu yanma hissi ve kızarıklıkların nedeni güneşin zararlı ışınlarıdır. Güneşin altında pek fark edilmeyen yanma hissi özellikle gölgeye gelindiğinde yoğun olarak hissedilir.
Eğer cildinizin üzerinde oluşan yanma hissi ve kızarıklıklardan kurtulmak istiyorsanız duş alacağınız suyun içine 1 fincan elma sirkesi ekleyin ve cildinizde elma sirkesinin serinliğini hissetmek için duş suyunu olabildiğince ılık ya da soğuk tutmaya çalışın. Hem bu sayede cildinizi de rahatlatmış olursunuz. Elma sirkesiyle hazırladığınız suyun içinde en az 10 dakika bekleyin. Cildinizin müthiş bir şekilde rahatladığını hissedeceksiniz.
Elma sirkesinin iyileştirici özelliğini tahriş olmuş ciltlerde de güvenerek kullanabilirsiniz. Traş sonrasında pek çok erkeğin şikayeti olan yanma, kızarıklık ya da acı, elma sirkesiyle kolaylıkla yatıştırılabilir (6). Elma sirkesinin tıraş sonrası losyon olarak kullanabilirsiniz. Bunun için eşit miktarda su ile elma sirkesini karıştırmanız yeterli. İşte size hiçbir losyonda bulamayacağınız iyileştirici, yatıştırıcı bir etki, üstelik kolay uygulamasıyla da oldukça cazip.
Elma sirkesi cilt lekelerinin yok edilmesinde ya da en azından renk tonunun olabildiğinde açılmasında etkilidir (7). Özellikle yaşlılıkla paralel olarak ortaya çıkan lekelenmelerde elma sirkesinin oldukça etkili olduğu görülmüştür. Cildinizde oluşmuş lekelerin üzerine düzenli olarak elma sirkesiyle müdahale edin. Bu uygulama için bir parça pamuk kullanabilir ya da su ve elma sirkesinden elde ettiğiniz karışımla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
Uyarı 1: Siğil tedavisi dışındaki her kullanımınızda elma sirkesini bir miktar su ile seyreltmelisiniz. Bu sayede elma sirkesinin asitli özelliğinden dolayı cildinizin zarar görmesini önlemiş olursunuz.
Uyarı 2: Elma sirkesi her yerde kolayca bulunabilen bir market ürünüdür. Ancak unutmamanız gereken bir nokta vardır, o da paketlenmiş gıda ürünlerinin neredeyse tamamının işlenmiş olmasıdır. Bu nedenle elma sirkesini kendiniz yapabilir ya da doğal olduğundan emin olduğunuz elma sirkesini kullanabilirsiniz.

Pratik Elma Sirkesi Tarifi

Malzemeler:

 • İlaçsız yetiştirilmiş elmalar
 • İçme suyu
 • Sirke anası (eğer yoksa hakiki bal – market balı kullanmaktan kaçının)

İlaçlanmadan yetiştirilmiş elmaları kabuklarıyla beraber dörde ayırarak iç kısımlarının çekirdeklerini temizleyin (kimileri elmaların yıkanmadan kullanılmasının daha kaliteli elma sirkesi elde etmek adına şart olduğunu savunmaktadır. İsterseniz yıkamadan güzelce silerek temizleyebilirsiniz). Kabuklarını soymamaya özen gösterin.

Doğradığınız elmaları büyük bir kavanozun içine yerleştirin. Kavanozun yarısı elmalarla dolduğunda üst kısmını içme suyuyla doldurun. Kavanozun en üstünde biraz boşluk bırakmalısınız. Suyu doldurma aşaması tamamlandıktan sonra üstüne varsa sirke anası koyun.

Sirke anası sirkenin olduğu esnada oluşur. Tıpkı kefir mayası gibi saklanır ve elma sirkesi yapımında kullanılarak tazelenir. Fazla bekletirseniz bozulacağı için sirkeyi taze tutmak istiyorsanız evde sık sık elma sirkesi yapımına devam etmelisiniz.

Eğer sirke anası elinizde bulunmuyorsa onun yerine bal kullanabilirsiniz. Kavanozun üzerine 3 yemek kaşığı bal ekleyin. Kavanozun ağzını tülbentle kapatarak lastikle tutturabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi elma sirkesinin oluşumu için gerekli zamanı vermeye. Karanlık ve ılık bir ortamda 2 ay kadar bekletmelisiniz. 2 aylık süreyle beraber kavanozun etrafından sirke kokusu gelmeye başlamışsa elma sirkesi yapımınız başarılı olmuş demektir.

Elma posalarını süzerek kavanozu yıkamadan tekrar doldurun ve bu sefer serin bir yere alarak bir süre daha bekletin. Artık sirkeniz hazır hale gelmiş demektir. Unutmayın ki bir elma sirkesi ne kadar uzun süre bekletilerek dinlendirilirse o kadar keskin olur. Bu nedenle eğer vaktiniz varsa sirkenizi daha uzun süre bekletebilirsiniz. İşte tamamen doğal, sağlıklı ev yapımı sirkeniz hazır. İsterseniz yemek ve salatalarda, isterseniz de cilt ve saç güzelliğinde değerlendirebilirsiniz.

, , , ,

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları için 2 Yorum Yapılmış

 1. sena 12/02/2017 Tarih 10:26 #

  Elma sirkesini yüzüme hergün mü uygulamalıyım? sabah akşam mı yani?

  • Misafir 26/11/2017 Tarih 20:54 #

   Ben gece yatarken kullanıyorum kesinlikle çok iyi

Bir cevap yazın