Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Maske (4 Maske Tarifi ve Tavsiyeler)

Göz çevresindeki cilt çok ince olduğu ve çok kolay tahriş olduğu için evde yapılan cilt bakım maskelerinin çoğunun göz çevresi ve dudak çevresinde kullanılması önerilmez.
Örneğin limon içeren bir maske hazırladınız ve bunları göz çevresine ve göz altlarına sürdünüz. Limonun kurutucu etkisi nedeniyle bu maske yarardan çok zarar getirir ve göz çevresindeki kırışıklıkların oluşumunu hızlandırabilir.

Ama göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yeni kırışıklıkları geciktirmek için çaresiz değilsiniz. Bu hassas bölge için önerilen maskelerle evde bakım yapabilirsiniz.

1 – Cildi Sıkılaştıran Yumurta Akı Maskesi

Protein bakımından zengin yumurta akı cildi besler ve sıkılaştırarak mevcut kırışıklıkların görünümünü hafifletir.

İhtiyacınız olan malzemeler 1 yumurtanın akı, 1 yemek kaşığı ince rendelenmiş havuç (dış kısmını soyun) ve 1 çay kaşığı aloe vera veya badem yağı.

Tüm malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Maskeyi temiz yüze masaj yaparak uyguladıktan sonra 20-30 dakika bekletin ve bol soğuk suyla yıkayın.

Daha ilk uygulamadan itibaren cildi sıkılaştıran bu maskeyi sadece göz çevresinde değil tüm yüzünüzde haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz.

2 – Göz Çevresi İçin Havuç Maskesi

Yüzünüzde kullandığınız herhangi bir kozmetik ürünün içeriğine bakın büyük ihtimalle A vitamini içerdiğini göreceksiniz.

Bunun nedeni A vitamininin yeni cilt hücresi üretimini tetikleyen bir vitamin olması ve kırışıklıklara karşı cildi koruması. Ayrıca antioksidan etkisiyle cildin daha erken yaşlanmasına neden olan “oksidadif stres”e karşı cildi koruyor.

Maskeyi hazırlamak için 2 küçük havucun dış kısmını soyduktan sonra katı meyve sıkacağında suyunu sıkın. Havuç suyuna 1 çay kaşığı badem yağı ekledikten sonra 2 saat buzdolabında soğumasını bekleyin.

Daha sonra bu karışımı göz çevresine (yan bölgelere ve alt kısımlara) sürün. Maskenin etkisini göstermesi için 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 3-4 gün yapabilirsiniz.

Katı meyve sıkacağınız yoksa 2 büyük boy havucu (yine dış kısımlarını soyduktan sonra) rendeleyebilirsiniz. Rendeden de ihtiyacınız kadar havuç suyu çıkacaktır.

3 – Kırışıklıkları Azaltan Salatalık Maskesi

Benim favori maskelerimden olan salatalık maskesi özellikle güneşten, kirden, stresten, uykusuzluktan yıpranış ciltler için ideal.

Cildi besleyen ve canlılık veren A, B1, C ve H vitaminleri bakımından son derece zengin olan salatalık düzenli olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirip esneklik vererek kırışıklık oluşumunu yavaşlatıyor.

Salatalığı göz çevresinde kullanmak için 1 adet salatalığın kabuğunu soyun ve rendeleyin. Posasını süzdükten sonra suyunu 1 saat kadar buzdolabında soğutun.

Salatalık suyunu buzdolabından çıkardıktan sonra biraz çalkalayıp göz çevresi ve gözaltlarına sürüp en az 20 dakika bekletin. Temizlemek için soğuk su kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak 1 salatalığın kabuklarını soyduktan sonra ince ince dilimleyip bu dilimleri göz çevresine koyabilirsiniz. Her 10 dakikada bir buzdolabında beklettiğiniz soğuk dilimlerle maskenizi tazeleyin.
4 – Besleyici Lahana Maskesi

C vitamini içeriğiyle ciltte antioksidan etki yaratarak erken oluşan kırışıklıklara karşı koruma sağlayan lahana aynı zamanda kan dolaşımını artırarak göz çevresine daha fazla oksijen gelmesine ve dolayısıyla cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı oluyor.

2-3 lahana yaprağını iyice yıkadıktan sonra suyunu sıkın. Katı meyve sıkacağında sıkabilirsiniz ama meyve sıkacağı yoksa yaprakları katlayabildiğiniz kadar katlayın ve bu şekilde ince ince dilimleyin. Keserken çıkan suyun ekmek tahtasında kaybolmaması için bir tabakta dilimleyin.

Lahana suyunu veya çok ince dilinlenmiş yaprakları (çıkan suyla birlikte) 1 çay kaşığı balla karışıtın. Bu karışımı göz çevresine sürüp 20 dakika bekletin. Yüzünüzü temizlemek için soğuk su kullanın.

Kırışıklıkları Önlemek (Geciktirmek) İçin Diğer Öneriler

Yüksek Koruma Faktörlü Güneş Kremi Kullanın: Güneş D vitamini almamız için gerekli ama cildimizin uzun süre güneşte kalması demek başta kırışıklık ve lekeler olmak üzere pek çok cilt sorununa davetiye çıkarmak demek.

Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüz geneline yüksek koruma faktörlü krem sürmeyi ihmal etmeyin. Hassas göz çevresinde kullanıma uygun kremler de bulunuyor.

Havanın bulutlu olması sizi yanıltmasın çünkü güneşin zararlı UVB ışınları bulutlu havalarda da cilde ulaşıyor. Bu nedenle yaz-kış koruyucu güneş kremi kullanmak en iyisi.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin: Uykunuzu alamadığınız zaman ilk belirtisi cildinizde görülür. Az uyuduğunuzda vücut fazlası cilt hücrelerini olumsuz etkileyen kortizol salgılamaya başlar. Düzenli uyku aynı zamanda cildin kendini yenileme süreci için gereklidir ve cildin elastik kalmasını sağlar.
Gözlerinizi Kontrol Ettirin: Televizyon izlerken, bilgisayar başında veya kitap okurken gözlerinizi kısmak zorunda kalıyorsanız gözünüz bozuk olabilir. Gözü sürekli kısma göz çevresinde kırışıklık oluşumunu hızlandırır.
Daha Çok Sebze ve Meyve Yiyin: Cilde dışarından bakım yapmak sadece bir noktaya kadar kırışıklıkların oluşmasını geciktirecektir. Esas olan beslenmenin düzenlenmesi ve cilde faydalı vitaminlerin, minerallerin gıda yoluyla alınmasıdır.
Cildi Tahriş Eden Ürünlerden Kaçının: Cildi kurutan sabunlar, yüz temizleme jelleri, gözenekleri tıkayan makyaj gibi doğal olmayan ve çok sayıda kimyasal içeren kozmetik ürünleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Eve geldiğinizde mutlaka makyajınızı temizleyin.
Cildinizi Nemlendirin: Hangi cilt tipine sahip olursanız olun mutlaka kaliteli bir nemlendiriciyle gün içinde cildinizi nemlendirin. Unutmayın yağ ve nem aynı şey değildir ve cildiniz yağlı olsa bile nemlendirici kullanmanız gerekir. Cildiniz çok kuruysa üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi etkili ve besleyici nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
Su İçin: Yeterli miktarda su içmezseniz cildiniz olması gerekenden çok önce kırışmaya başlayabilir. Dışarıdan uygulanan nemlendiriciler cilde yumuşaklık verir ve nemi hapsederek daha uzun süre nemli kalmasını sağlayabilir ama bunlardan önce vücudunuza yeterli miktarda su girmesi gerekiyor.

Genel olarak önerilen miktar günde en az 8 büyük bardak su içilmesi ama boyunuza ve kilonuza göre bu miktarı artırmanız gerekebilir.

Videolar
Cildi sıkılaştıran ve pürüzsüzleştiren yumurta akı ve sarısı maskesinin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Cildi besleyerek kırışıklıkları geciktiren havuç maskesinin yapılışı ve uygulanışını bu videoda izleyebilirsiniz.

Özellikle Asya ülkelerinde popüler bir kırışıklık maskesi olan lahana maskesi ile ilgili bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Kaynaklar

, ,

Bu yazı için ilk yorumu yapan siz olun.

Bir cevap yazın