Gül Suyunun Cilde Faydaları

Kimyasal içerikli ürünlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin artması (daha doğrusu zamanla fark edilmesi) insanları diğer alanlarda olduğu gibi cilt bakımında da %100 doğal ürünlere yönlendiriyor.
Cilt bakımı yapma ve cilt güzelliğini koruma konusunda uzun yıllardan beri kullanılan, annelerimizden anneannelerimize kadar kaç kuşağın dolabında bulunmuş gül suyu belki de bu yüzden tekrar gündeme geldi ve çok fazla rağbet görüyor.

Gül suyu bilinen en doğal cilt bakım ürünüdür. Saf ve katkısız olması (tabii saf olmayan ve katkılı gül suları da piyasada mevcut), kimyasal içerik bakımından belki de en masum ürünlerin başında gelmesi nedeniyle çok uzun yıllardır kadınların gözdesi olmayı başarmıştır.

İçeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmayan gül suyu cilt temizleme, cilde ihtiyacı olan nemi sunma, sivilceleri ortadan kaldırma gibi türlü alanlarda ciddi etkiler göstermektedir. (1)

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Hassas ciltlerin en büyük sorunu hemen her ürün kullanımı sonrası cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıklardır. Gül suyu bu riski ortadan kaldırır. Çünkü her cilt tipine uygun ve yatıştırıcı özelliktedir.

Cilt yüzeyinde oluşmuş kızarıklıkları ortadan kaldırmak için gül suyu oldukça iyi bir üründür. Çünkü gül suyunun iltihapları önlemeye ve kaşıntıyı azaltıcı etkisi, vardır. Bu noktadan ele alındığında egzama ya da mantar gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kuruluk ve kaşıntıya iyi gelir.

Sivilcelerin cilt yüzeyinde oluşmasının birçok farklı nedeninden biri bakteri üremesi ve bu bakterilerin cilt yüzeyinde birikmesidir. Cildinizi düzenli olarak gül suyu ile temizleyerek bu sorunu önemli oranda engelleyebilirsiniz. (2)

Gül suyu mat bir görünümü olan ciltler için mucize etkilere sahiptir. Cildi temizleyen ve derinlemesine nemlendiren gül suyu bir kaç uygulamadan sonra cildinize daha parlak bir görünüm kazandıracaktır.

Gül suyu sayesinde cildin tıkanmış ve nefes alamayan üst tabakasını temizleyebilir, böylece gözeneklerin tümünün açılmasını sağlamış olursunuz. Bu aynı zamanda siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir. (3)

Gül suyu cildin yağ dengesini kurmasına yardımcı olur. Neme ihtiyacı olan cilde nem sağladığı gibi fazla yağlı ciltlerin de yağ oranını aşağı çeker.

Cildi Nemlendirmek İçin Gül Suyu Kullanımı

Cildin yeteri kadar neme sahip olmadığı durumlarda gül suyu oldukça etkili bir nemlendirici olabilir (4). Bu noktada gül suyundan tam verim almak istiyorsanız doğal olan ürünler kullanmalı ve içinde esans bulunanlardan özellikle kaçınmalısınız. Birçok cilt tipinin esans katkılı ürünlere karşı reaksiyon geliştirdiğini, özellikle alkol bazlı esans içeren ürünlerin cildi aşırı kuruttuğunu ve kızarıklığa neden olduğunu unutmayın.

Cildinizi kuru ve çatlamaya yatkın hissediyorsanız her duştan sonra esans katkısı olmayan doğal gül suyuyla nemlendirin. Bir parça pamuğa damlattığınız gül suyunu yüzünüz de dahil vücudunuzun her bölgesine güvenerek uygulayabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için gül suyunu devamlı kullanırsanız daha etkili olduğunu fark edersiniz. (5)

Gül suyuyla cildi nemlendirmenin yanında günlük temizliğini yapmanız da mümkündür. Hava şartları, günlük strese bağlı fazla terleme, cildi düzenli olarak temizlememe gibi olumsuzluklar nedeniyle cildin üst kısmında yer alan gözeneklerde kir ve yağ tabakası birikerek bakteri oluşumuna zemin hazırlar.

Bunu önlemek için bir parça pamuk yardımıyla gül suyunu cildinize uygulayabilirsiniz. Cildin günlük temizliğini yapabileceğiniz bu basit uygulama hem etkili hem de kolaydır. Üstelik gül suyunun cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşturma riski de yok denecek kadar azdır.
Gül suyunu hangi amaçlarla kullanabilirsiniz?

 • Cildi temizlemek için
 • Makyaj temizlemek için
 • Tıraş sonrasında cildin kızarmasını ve kurumasını önlemek için
 • Tonik yerine kullanabilirsiniz.

Gül Suyuyla Cilt Temizliği

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Yarım çay bardağı gül suyu
 • 1 çay kaşığı gliserin

Bu iki malzemeyi güzelce karıştırın. Daha sonra pamuk yardımıyla hem yüzünüzü hem de boynunuzu bu karışımla temizleyin. (6)

Not : Cildi temizlemeye yönelik bir uygulama olduğu için sabahları yapılması önerilir.

Gül suyuyla makyaj temizlemenin yöntemi

Yüzünüzdeki makyaj hafif bir makyaj ya da fondötenli, pudralı ağır bir makyaj da olsa bunu gül suyuyla temizleyebilirsiniz. Eğer sadece göz makyajınızı varsa yani hafif bir makyajı temizleyecekseniz gül suyunu pamuğa dökerek nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz.

Eğer ayrıntılı makyaj temizliği amaçlıyorsanız ilk olarak pamuğa 2 damla hindistan cevizi damlatıp daha sonra gül suyu dökün ve makyajınızı silin. Hindistan cevizi yağını göz çevresine de güvenle uygulayabileceğiniz için tüm makyajı bu karışımla silebilirsiniz. Hindistan cevizinin yoğun nem verme özelliği hassas göz çevrenize iyi gelecektir.

Tıraş sonrasında losyon olarak kullanmak için:

Tıraş cilt yüzeyinde yanmalara, bazen de tahrişlere neden olabilir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak, ciltte ferahlık yaratmak için tıraş sonrasında yüzünüze ya da bacaklarınıza gül suyu sürebilirsiniz. (7)

Gül suyunu sprey olarak kullanmanın yöntemi:

Yaz aylarında cildinizin de ferahlamaya, nefes almaya ihtiyacı artar. Bunu sağlamak için boş sprey özellikli bir şişeye gül suyu doldurun ve cildinize püskürtün. Bu sayede ferahlama ek olarak cildinizi nemlendirir, tazeler ve ışıltı kazanmasını sağlarsınız.

Gül suyunu tonik olarak kullanmanın yöntemi:

Cildi temizlemek gözeneklerin yağ, toz, kir gibi maddelerden kurtulabilmesi için şartken tonik, açık olan gözeneklerin tekrar bu maddelerle dolmasını önlemek için kapatılmasında kullanılır. Piyasa türlü marklarda rahatça bulabileceğiniz tonikler kimyasal içerikli olduğu için pek tavsiye edilmez.

Onun yerine cildinizin temizliğini yaptıktan sonra fazlaca açılmış gözeneklerin kapanmasına yardım etmek için gül suyunu tonik niyetine kullanabilirsiniz. Bunun için temiz cildinize pamuk yardımıyla gül suyunu uygulayın. Gül suyu tonik olarak görevini tam anlamıyla yaparken aynı zamanda mis kokusuyla sizi rahat bir uykuya bırakacaktır. Bu uygulama özellikle gece uykuya yatmadan önce yapılmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maske Tarifi

Uygulayacağınız bu maske sayesinde kuru cildinizin nemlenerek esneklik kazandığını göreceksiniz. Maskenin malzemelerinden olan badem cilde özellikle nem verme anlamında etkilidir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 5 adet öğütülmüş badem (olabildiğince ince öğütülmüş olmasına özen gösterin)
 • ½ çay kaşığı bal

Öğütülmüş bademlerin içine gül suyunu ekleyerek pürüzsüz bir karışım elde edin. Daha sonra karışımın içine balı ekleyin ve karıştırın. İşte maskeniz hazır. Elde ettiğiniz karışımı temizlemiş olduğunuz cildinize (yüzünüz ve boynunuza) uygulayın ve yarım saat kadar bekletin. Son olarak cildinizi ılık suyla temizleyin.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maske Tarifi

Kızarmaya ve alerjik reaksiyonlara yatkın ciltlerin bakımını güvenle yapacağınız bu maske sayesinde cildiniz sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Malzemeler:

 • ¼ çay bardağı süt
 • ½ çay kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı gül suyu
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu

Yukarıdaki malzemelerin tümünü karıştırarak yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. Uygulama esnasında fazla bastırmadan, nazik hareketlerle işlemi tamamlayın. Maskenin etkisini göstermesi için gerekli zaman maskenin yüzünüzde kuruması için gerekli olan zamanla aynıdır. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra yüzünüzü suyla temizleyin. Ekstra bir temizleme ürünü kullanmayın.

, ,

Gül Suyunun Cilde Faydaları için 4 Yorum Yapılmış

 1. mizgin 29/04/2016 Tarih 13:02 #

  güll suyu sivilcelre ne gibi görünüm veiyor

  • Gülendam 05/03/2018 Tarih 19:54 #

   İyi günler. Benim cildim karma bi cilt gerçekten alın bölgem ve yanak bölgem çok sorunluydu. Çene kısımların falan da oldukça kuru. Burnumun üstün de oldukça siyah nokta var. Aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Sivilce hapı dışında. Ama herkese iyi gelen bir çok şey bana aksi şekilde daha çok sivilce yaptı. Adet dönemime girdim bugün 2. Günüm normalde bu zamanlarda hele daha çok sivilcem çıkardı ve ağrılı olurdu. Gül suyunu 6 gündür kullanıyorum. Kullanmadan önceki yüzümle kıyasla o kadar fark var ki. Herkes bunu dile getiriyor yüzün ne kadar düzelmiş diyerekten. Gece yatmadan önce yüzümü bi yıkıyorum. Aradan 10 dakika geçtikten sonra cildimi nemlendiriyorum. 15 dakika sonrasında da gül suyu sürüyorum. Pamukla veya elle hiç farketmez. Yüzümü her ne kadar nemlendirmeye çalışsam da çene kısmım burnumun ucu falan soyulurdu, şimdi oralarda da nemlendirme elde ettim. Ha bide şunu söylemek istiyorum su içmenin de cilde çok faydası var günde en az 1.5 litre suyu lütfen tüketin. Ben her şeyi düzenli ve temiz şekilde denediğim halde bir yararını göremedim, ama iyiki bu gülsuyunu öylesine diye sürüvermişim. Şimdi çok mutluyum ve sivilcem geçmiş olsa bile kullanmaya devam edeceğim

 2. rabia 02/06/2017 Tarih 21:45 #

  ben daha yeni gul suyu aldim marketten ,yarin maskesini denicem

 3. gizem 09/12/2017 Tarih 18:58 #

  Markettekiler olmuyor saf alin

Bir cevap yazın