Karbonatın Cilde Faydaları

Karbonatın cilde faydalarına geçmeden önce ne olduğunu, içeriğinde neler bulunduğunu ve genel olarak nasıl ve nerelerde kullanıldığını belirtmekte fayda var.
Karbonat nedir ve nasıl kullanılır?

Halk arasında, (geçmiş dönemlerde satış amacıyla kullanılan ambalajların üzerinde öyle yazıldığı için) daha çok “soda” olarak bilinen, kısaca karbonat olarak tanımladığımız sodyum bikarbonat; karbondioksit, su ve sodyum bikarbonatın bileşiminden oluşmuş alkali bir tuz.

İngilizce “baking soda” terimi yerine geçen karbonat, kimi yerde yanlış çeviriyle “hamur sodası” olarak kullanılıyor, bu tanımlamayı kullanmaktan kaçınmalı.

Ekolojik bir ürün olan bu beyaz pudra, kek kabartmaktan temizliğe, çamaşır ağartmaktan mide rahatlatmaya kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip.

Öte yandan bir cilt dostu olarak karbonatın sayısız faydası var. Kimi zaman tek başına, kimi zaman biraz su ilave edilerek dahi kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra karbonattan, bitkisel yağ özleri, lavanta, tarçın, kekik gibi yağlar, limon suyu, tuz, nişasta ve sirke gibi başka ürünlerle de karıştırılarak çok çeşitli reçeteler yapılabiliyor.

Karbonat, ucuz ve sağlıklı bir temizleyici, cildi sakinleştirip dinlendirici, hatta ağartıcı ve arındırıcı özellikleri nedeniyle büyükannelerimizin günlük hayatındaki önemini, bugün modern kadının kozmetik dolabında da yer alarak koruyor.

Karbonatı Nereden Satın Alabiliriz?

Karbonat eczanelerde ve aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Hatta sadece cilt için değil evde daha pek çok alanda (mutfak, temizlik v.s.) kullanılabileceği için aktarlarda satıldığı biçimiyle kiloluk olarak almak daha uygun olabilir. Yüksek fiyatlı bir ürün olmadığını da söyleyelim.

Karbonatı Cildimize Nasıl Uygulamalıyız?

Çevre dostu, antitoksik ve temizleyici özellikli bir kimyasal olan karbonat, şampuan olarak kullanımından, kaşıntı pomadı, vücut kremi, tıraş losyonu şeklinde uygulanmasına kadar çok çeşitli formüllerle cildimizi korumaya ve temiz tutmaya yardımcı oluyor.

Ağrıyan, kaşınan, tahriş olmuş, dış etkenler nedeniyle yıpranmış ve kirlenmiş cildimize, vücuttaki kötü kokulara karşı bir önlem olarak karbonatla neler yapabileceğimize birkaç örnek verelim:

El ve Ayak Banyosu

Günlük yaşantımız ya da işimiz gereği ayaklarımızı ve/veya ellerimizi çok yoruyor hatta nasırlaşmaya yol açacak şekilde kullanıyorsak günün sonunda onlara biraz vakit ayırmak iyi gelebilir.

Bunun için büyük bir kaba (ayaklarınızı rahatça sokabileceğimiz kadar) koyacağımız 4 ölçü suya, bir ölçü karbonat katarak (örnek olarak 12 bardak suya -2 litre-, 3 bardak karbonat karıştırıp) bu solüsyonda ayaklarımızı 15- 30 dakika kadar dinlendirebilir, hem nasırları yumuşatabilir hem de ayaklarımızı gevşetebiliriz. Aynı solüsyonu ellerimiz için de hazırlayabiliriz.

Karbonatın Deodorant Etkisi

Vücudumuzun gün içinde kötü kokmasını istemiyor ve sağlıklı bir şekilde korunmak, cilde zararlı maddeler içeren ürünlerden olabildiğince uzak durabilmek istiyorsak işte bir alternatif: Banyodan çıktıktan sonra vücudumuzun ıslaklığını giderip nemliyken koltuk altlarımıza avucumuza aldığımız bir parça karbonatı sürebiliriz.

Karbonatlı Yüz Peelingi ve Arındırıcı Vücut Maskesi

3 ölçü karbonata 1 ölçü ılık su kullanmak yeterli. Örnek olarak eğer bu karışımı yüzümüz için yapıyorsak 3 çay bardağı karbonata karşılık bir çay bardağı suyu iyice karıştırıp elde ettiğimiz yoğun kıvamlı macunu parmak uçlarımızla yüzümüze dairesel hareketlerle yedirip birkaç dakika sonra yıkayabiliriz.

Özellikle siyah noktaların yoğun olduğu burun, alın ya da çene gibi bölgelerde dairesel uygulamayı biraz uzun tutabiliriz. Cildimiz hem yağdan ve makyaj artıklarından temizlenecek, hem de aynı sebeple dolan gözeneklerimiz kirden arınıp açılacak.

Maskeyi, yukarıda verilen ölçeklere uygun miktarda artırarak vücudumuza da uygulamak mümkün. Duş öncesi yapılacak bu vücut maskesi yumuşak yapısıyla her gün rahatlıkla uygulanabilir.

Kaşıntı ve Böcek Isırıkları için Merhem

Özellikle yaz aylarında sadece açık havada değil evlerimizde dahi gecemizi gündüzümüzü zehir eden sivrisinek ve sinek ısırıkları için karbonatlı merhemin formülü hem pratik hem de etkili olabiliyor.

3 yemek kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı suyla krem kıvamına gelene kadar karıştırıp kaşıntının ya da yanmanın olduğu kızarıklık olan bölgeye hafifçe sürmek yeterli oluyor. Su eğer saf su olursa, daha da etkili olabilir. Saf su, eczanelerde rahatça bulanabilecek hijyenik bir ürün.

Saçlar için Karbonat

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız pek çok kozmetik ürün, saç tellerinin incelip kırılmasına, matlaşmasına, saç derisinin kurumasına, kurumaya bağlı tahriş ve hatta kepeğe neden olabiliyor.

Saçlarımızı, her zaman kullandığımız şampuanımıza, (şişesine ekleyeceğimiz) yarım avuç kadar karbonat karıştırıp yıkadığımızda daha parlak, yumuşak bir görünüm sağlayabilir, saçlı deriyi daha sağlıklı bir nem dengesine kavuşturabiliriz.

Rahatlatıcı Bir Banyo için Karbonat

Karbonat tek başına ya da birkaç damla suyla cildimizde son derece olumlu sonuçlar yaratabiliyor. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kimi zaman bazı doğal ürünlerle de birleştirilerek kullanılabiliyor. En basiti, bir ya da birkaç hoş kokulu bitkisel yağı banyo suyumuza damlattıktan sonra bir çay fincanı kadar karbonatı da eklersek cildimizi temiz, yumuşak ve hoş kokulu yapacak bir küvet keyfi yaşayabiliriz.

Şu önemli uyarıyı unutmayalım: Yüzde yüz ekolojik kabul edilen bir kimyasal olarak karbonat bir yana, tamamen doğal olan ve kozmetik amaçlı kullanılabilen tüm ürün ve ürün karışımları dahi vücudumuzda tahrişe, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle bu tür tüm formülleri, cildimizin geniş alanlarına uygulamadan önce mutlaka elimizin ya da boynumuzun bir yerine küçük bir miktar sürüp birkaç dakika bekleyerek herhangi bir kızarıklık, yanma ya da kaşıntı oluşup oluşmadığını kontrol etmemizde yarar var. Eğer bu etkilerden herhangi birini görür ya da hissedersek hemen bir pamuk yardımıyla silmemiz ve söz konusu içerikte bir ürünü vücudumuzun hiçbir yerinde kullanmamamız gerek.
Videolar
 Aşağıdaki videoda karbonatın saçta kullanımı ve karbonatla şampuan hazırlama ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

 Ayaklarınız istediğiniz kadar yumuşak olmuyorsa aşağıdaki videoda el ve ayaklar için kullanılan süt + karbonat karışımının nasıl hazırlandığını izleyebilirsiniz.

 Cildi besleyen, temizleyen ve tahrişi alan karbonat maskesinin hazırlanışını bu videoda izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

, , , ,

Karbonatın Cilde Faydaları için 1 Yorum Yapılmış

  1. Mustafa dönmez 25/02/2016 Tarih 22:48 #

    Bir tatlı kaşığı karbonatı bir çay bardağı suyla karıştırıp her gün aç karna içtiğimizde zaman sedef hastalığına iyi geliyormuş doğru mu?

Bir cevap yazın