Sivilce İzleri İçin Krem Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt güzelliği bir anlamda sizin güzelliğinizin yansıması gibidir. Bunun nedeni herhangi bir insanla ilk tanışmada, ilk karşılaşmada en dikkat çekici bölgemizin yüzümüz olmasıdır. Cilt güzelliğine gölge düşüren sorunların başında sivilceler gelir.
Sivilce kadın erkek, genç yaşlı herkesin ortak sorunu ve uzun vadede baş edilmesi gereken sıkıntıdır. Hızlı bir şekilde cilt yüzeyinde oluşması, sık sık tekrar etmesi, oluşumunun ardından çıktığı yerde lekeler bırakması gibi olumsuzluklar nedeniyle illet olarak adlandırılır. Sivilceler gibi sivilcelerin sonrasında cilt yüzeyinde oluşan lekeler de başlı başına insanı uğraştırır, hatta ileri boyutlarda çileden çıkarır.

İnsan Cildinde Sivilce Neden Oluşur?

Daha çok ergenlik döneminin sorunu gibi görünse de sivilceler için böyle bir genelleme yanlıştır. Sivilceler her dönemde insan hayatında var olur ve tedavi edilmezse sorun teşkil eder.

Sivilce oluşumunu üç ana başlık altında toplamak mümkündür.

  1. Cildin fazla yağ üretmesi
  2. Bakterilerin birikerek cilt yüzeyinde yuvalanması
  3. Ölü deri hücrelerinin döküntü oluşturması

Cildin üst kısmında, gözeneklerin olduğu bölümde “sebum” adı verilen bir yağ oluşur. Sebum, normal oranda salgılandığı sürece cilde yeterli yağı ve yumuşaklığı vereceği için aranan bir durum özelliği taşır (1). Ancak yağ bezleri değişen hormonal dengeler nedeniyle fazla sebum üretmeye başladığında gözenekler tıkanarak cilt yüzeyinde sivilce adı verilen çıkıntılar baş göstermeye başlar.
Yine sivilce oluşumunun başka bir nedeni de kullanılan ilaçlardır (2). Kimi ilaçlar hastaların bünyesine ağır geldiği için sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle içeriğinde lityum, B12 bulunduran ilaçlar buna örnek gösterilebilir.

Beslenme de sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Fazla yağlı ve tuzlu yiyeceklere ek olarak çikolata tüketimindeki fazlalıklar sivilceye neden olabilir.

Güneş kremleri cilde ağır geldiği durumlarda ciltte sivilce sorunu doğurabilir (3).

Bazı kozmetik ürünleri özellikle cildin hava almasına engel olan pudra ve fondöten gibi ürünler uzun süre ciltte bekletildiğinde sivilce oluşumuna neden olabilir (4).

Stres, yoğun iş hayatı ve aşırı yorgunluk sivilce oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir.

Ciltte oluşmuş sivilceler bazen kendiliğinden ve herhangi bir leke bırakmadan yok olurken kimi sivilceler ciltte istenmeyen izler bırakabilir. Bu bahsettiğimiz durum oldukça can sıkıcı bir durumdur. Sivilcelerin neden olduğu iz ve lekeleri yok etmek için doğal yöntemler kullanıldığı gibi kesin etkili kremler de kullanılmaktadır.

Sivilce İzleri İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivilcelerin bıraktığı lekeler için bilinen en etkili yöntem kuşburnu çekirdeği yağıdır (5). Kuşburnu çekirdeği yağını bir parça pamuk yardımıyla sivilce lekelerinin olduğu bölgelere düzenli olarak uyguladığınızda bu lekelerin hafiflediğini ya da tamamen ortadan kalktığını görürsünüz.

Gül suyu ve sandal ağacını (6) kullanarak bir macun hazırlayıp bu macunu sivilce lekelerinin olduğu bölgeye uyguladığınızda lekelerin azaldığını görürsünüz. Ancak doğal kabul edilen her yöntemin düzenli olarak uygulanması şarttır.

Doğal yöntemler deneyerek çare bulamamışlar için başvurulacak başka bir yöntem de kremlerdir. Kremler doğal yöntemlere göre daha kesin ve net sonuca ulaşmak anlamında sık tercih edilir. Kesin sonuç vermesinin yanında daha kısa süreli uygulama kolaylığı sunması da sivilce izlerinin tedavisinde krem kullanmanın yaygınlığını arttırmaktadır.

Sivilce İzlerinin Tedavisinde Kullanılacak Kremleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sivilcelerin ciltte bıraktığı izler ciddi anlamda can sıkıcı izlerdir. Çünkü sivilce izleri kalıcı olma özelliği gösteren, bir anlamda oluştuktan sonra ömrünüzün sonuna kadar sizi bırakmayacak birer lekedir. Sivilcelerin kimileri daha yüzeysel kimileri ise oldukça derin izlerdir. Bu pencereden bakılacak olursa derin olmayan, yüzeysel özellikteki izleri taşımak az da olsa şanslı sayılmanız için bir sebeptir.

Derin ya da yüzeysel sivilce izleri için kremler bulunmaktadır. Bu kremlerin amacına uygun olarak etkinliğini gösterebilmesi, net sonuç vermesi için doğru içerikli seçilmeleri gerekir. Diğer bir ifadeyle eğer içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan sırf sivilce izlerinin tedavisinde kullanılıyor diye bir krem alıp kullanırsanız beklentilerinizin karşılanmadığını görürsünüz.

Sivilce izlerinin yüzünüzün tam olarak hangi bölümünde olduğunun bir önemi yoktur. Krem seçiminde parabensiz kremler tercih önceliğine sahip olmalıdır.
Paraben Nedir?: Bu madde özellikle ilaç endüstrisi ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanılan koruyucu kimyasallardan birisidir (7). Bu maddeyi günlük hayatta elimizin altından eksik etmediğimiz birçok üründe görmekteyiz. Buna örnek olarak şampuanlar, traş losyonları, nemlendirici kremler, saç kremleri, parfümler, tonikler, bronzlaşmaya yarayan kremlerde görürüz. Parabenin yaygın olarak kullanılmasının asıl nedeni tamamen maddidir. Çünkü düşük maliyete sahip bu madde etkin özelliklere sahiptir. Yani amaca ulaşmaya yönelik etkili ama çok zararlı bir maddedir. Bu anlamda da vücuda ciddi boyutlarda etkileri vardır.
Parabenin Zararları: Bu maddenin vücuda verdiği en büyük zarar meme kanserine çanak tutmasıdır. Yapılan araştırmalarda meme tümörlerinde ciddi miktarda paraben tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra erkeklerde testis kanserini tetikleyebileceği tespit edilmiştir. Egzama gibi cilt sorunlarına da neden olmaktadır. Yine birçok alerjiyi tetiklediği bilinmektedir (8).
Gözeneklerin sıkışmasını sağlaması kullanacağınız sivilce tedavisi kremlerinde mutlaka bulunması gereken özelliktir. Sivilcelerin neden olduğu izler nedeniyle cilt yüzeyi eski elastikiyetini ve sağlıklı formunu yitirir. Cilt güzel ve ışıltılı görünümünü kaybeder. Cildin sıkılaşmasını sağlayacak bir krem desteğiyle sivilce izleri çok daha çabuk toparlanacaktır.
Bunlara ek olarak sivilce izlerinin tedavisinde kullanacağınız kremler uzun süreli kullanılacağı için mutlaka yan etkilerinin fazla olmadığı kremler tercih edilmelidir. Bunu belirleyebilmek için ise doktorunuza danışmalı, danışmaya artı olarak kremin içeriğini çok iyi şekilde incelemelisiniz. Unutmayın ki bir kremin tam olarak etkisinin görülmesi için 2 ile 6 ay arasında düzenli kullanımı şarttır. Yarım bırakılmış tedavi yöntemlerinin başarısından söz etmek doğru olmaz.
Sivilce izleriniz nispeten açık tonlarda ve yüzeysel bir görünüme sahipse reçetesiz satılan kremlerden tercih etmelisiniz. Bu sayede içeriği yoğun olmayan, diğer ifadeyle hafif bir krem kullanmış olursunuz. Reçetesiz satılan bu kremler “hidrokinon” içeriği %2’nin altında olan kremlerdir. Yoğun olmayan krem kullanmak demek daha az olumsuz etkiye ya da yan etkiye maruz kalmak demektir. Daha koyu lekeler ve izlerde bu kremler etkili değildir, bu nedenle kullanmanız bir şey ifade etmez.
Daha koyu tonlara sahip sivilce izlerinde reçeteli kremler tercih etmelisiniz. Bu kremler “hidrokinon” bileşeni yüksek kremlerdir (9). Bu nedenle de daha etkilidir. Koyu ve inatçı sivilce izleriniz varsa mutlaka bir cilt uzmanıyla görüşerek ortak karar alıp ona göre hareket etmelisiniz. Krem seçiminde doktor gözlemi büyük önem taşımaktadır. Çünkü özellikle reçete ile satılan kremler her cilt tipiyle uyum sağlayamamakta ve sorun oluşturmaktadır. Bu anlamda doktor gözetiminde olmak güvenlik açısından şarttır.
Not : İleri derecede ve derin sivilce izlerine sahipseniz kremlerden medet ummak pek doğru olmaz. Kremlerle bu izlerin yok olduğu ya da hafiflediği durumlar görülmüştür. Ancak kesin çözüm için lazer uygulaması ya da kimyasal peelingler denenmelidir.
Not 2: Sivilce izlerinin tedavisinde tam sonuca ulaşabilmek için hafif düzeyde kimyasal peeling ile reçeteli kremler bir arada kullanılabilir. Bu sayede birlikte yürütülen tedaviler sonucunda net sonuçlar yüzünüzü güldürür.

, , , ,

Bu yazı için ilk yorumu yapan siz olun.

Bir cevap yazın