Sivilce İzleri İçin Maske Tarifleri

Sivilceler sadece oluştukları zaman değil iyileştikten sonra arkalarında bıraktıkları izlerle de önemli bir cilt sorunu. Sivilceler henüz iyileşmeden sıkmaya çalışmak veya ellemek, oynamak sivilce izi oluşma riskini artırıyor ancak genel olarak bilinenin aksine sivilcelerle hiç oynamasanız dahi iz bırakma ihtimalleri var.
Bunun başlıca nedeni sivilcenin oluştuğu bölgede meydana gelen iltihabın cildin altında sıkışması. Yani cilt yüzeyinde herhangi bir sivilce olmasa da cildiniz iltihaplı olabilir.

Sivilce izi koyu tonlardaki ciltlerde kahverengine daha yakın açık tenlerde ise kırmızı veya mor oluyor. Bu izler cilde rengini veren hücrelerin iltihap ve tahriş nedeniyle normalden daha fazla üretilmesi. Hiperpigmentasyon adı verilen bu süreçte artan hücreler ciltte kalıcı renk değişimlerine yol açıyor.

Sivilce izlerinden korunmanın en iyi yolu sivilcelerin oluşmasını önlemek. Bunun için yapılması gerekenler aslında çok zor değil. Sivilcelerin başlıca nedeninin tıkanan cilt gözenekleri olduğu düşünüldüğünde cildi temiz tutacak bir bakım rutini oluşturmak atılması gereken ilk adım olmalı.

Cilt gözenekleri tıkandığında zaten sivilceye yatkın ciltte bakteriler o tıkalı gözeneklerin etrafında birikmeye başlıyor. Bu bakteriler belirli bir sayıya ulaştıklarında iltihaplanmaya ve sonuçta da sivilceye neden oluyor. Tıkalı gözeneklerin bir diğer zararı ise sivilcelerin yayılmasını hızlandırmak.

Cildinizi ne kadar temiz tutarsanız sivilceler o kadar az oluşur ve dolayısıyla sivilce izleriyle o kadar az uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa sabah kalktığınızda ve akşam yatarken yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Yıkamadan önce bir parça pamuğa damlattığınız 4-5 damla gül suyuyla ciltteki fazla yağı, kiri alabilirsiniz.

Sivilce izlerinin nedenleri ve cildi nasıl korumamız gerektiği konusunda kısa bilgilerden sonra mevcut sivilce izleri için hangi maske uygulamalarını yapabileceğiniz hakkında bilgilere geçelim.

Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler

Evde uygulanan maskelerle sivilce izlerini hafifletmek mümkün. Bu iyi bir haber ama sabırlı olmalısınız çünkü bu maskeler 3-5 gün içinde veya 1-2 uygulama sonrasında sonuç vermez. Kendinize bir rutin oluşturup, haftanın hangi günleri bu maskeleri kullanacağınızı belirleyip bu programı aksatmadan uygulamalısınız.

Ayrıca yeni sivilce ve sivilce izlerinin eklenmemesi için cilt temizliğini ihmal etmemeli, sivilce lekelerine ek olarak bir de güneş lekeleriyle uğraşmamak için güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

Sivilcelerin iyileştikten sonra iz bırakmaması için kesinlikle sıkmaya çalışmayın. Olgunlaşmamış ve kurumamış bir sivilceyi sıkmaya çalışırsanız sivilceye neden olan iltihap cildin alt katmanlarına doğru yayılır. Yayılan ve derine inen iltihap daha çok noktada sivilce çıkmasının başlıca nedenidir.

Elinizi yüzünüzden uzak tutun. Ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın bir miktar bakteri el yüzeyinde kalır. Zaten bakteri nedeniyle iltihaplanan cildinize elinizi sürerseniz bu durum bakterilerin sayısını artırmaktan başka bir işe yaramaz.
Sivilce İzleri İçin Tarçın Maskesi

Cildi bakterilerden arındıran tarçın aynı zamanda sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır ve kızarıklığı alır. Balın iyileştirici etkisi ise sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olurken cildi yumuşatır.

Bu maskenin izlerin rengini açan bileşeni ise limon suyu. Limon güçlü bir ağartıcıdır ve düzenli olarak kullanıldığında özellikle kahverengi lekelerin rengini açar. Buna ek olarak yüksek C vitamini içeriği sayesinde cildi besler ve toksinlerden arındırır.

Tarçın maskesi için 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı bal ve 1.5 çay kaşığı taze limon suyuna ihtiyacınız olacak.

Malzemeleri bir kaba alın ve yoğun kıvama gelinceye kadar karıştırın. Eğer yüze sürülemeyecek kadar akışkan olursa bir miktar daha tarçın ekleyebilirsiniz. Karışımı göz kenarları ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. Maskenin etkisini göstermesi için en az 15 dakika bekletmeniz gerekiyor.

Bu maskeyi izlerin rengi açılıncaya kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru ve hassas bir cildiniz varsa limon suyunu yavaş yavaş artırın. Örneğin ilk maskenize 1 veya yarım çay kaşığım limon suyu ekleyin. 2. maskenizde miktarı 1-1.5 çay kaşığına çıkarın. Çünkü limon hassas ve kuru ciltleri çok kolay tahriş edebilir ve maske sonrası bir süre kırmızı bir yüzle dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Hazırladığınız maskenin cildinizi tahriş edip etmeyeceğiniz öğrenebilmek için yüzünüze sürmeden önce elinizin üst kısmında küçük bir bölgede denemenizi tavsiye ederim.

Limon ve Killi Sivilce Maskesi

Yağlı ciltler sivilce ve siyah noktalara daha yatkın olduğu için fazla yağı temizlemek ve yağ üretimini kontrol altında tutmak sivilce ve sivilce izlerini önleyebilmek için kritik önem taşıyor.

Kil yağın fazlasını almak, gözenekleri temizlemek, yağ üretimini dengelemek için çok etkili doğal bir ürün. Aynı zamanda içerdiği minerallerle cildi besliyor ve düzenli olarak kullanıldığında cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.

Bu maskenin gözenekleri temizleyici gücünü artıran bileşen ise yumurta akı. Yumurta akı en az kil kadar etkili bir temizleyici ve gözenekleri derinlemesine temizliyor. Cildi sıkılaştırması, siyah noktaları önlemesi ve cilde doğal bir parlaklık vermesi ise diğer faydaları.

Çay ağacı yağı ise her türlü cilt hastalığı için “mucize” olarak kabul edilen doğal yağlar arasında yer alıyor. Sivilceleri önlemekten kepeğe kadar pek çok cilt sorununda önerilen bu yağ aynı zamanda yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.

Limon ve kil maskesi için; 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı taze limon suyu, 1 tatlı kaşığı kil (beyaz veya yeşil olabilir) ve 6-7 damla çay ağacı yağı gerekiyor.

Yumurtanın akını bir kaseye alıp limon suyuyla karıştırın. Daha sonra bu karışıma azar azar kili ekleyerek karıştırmaya devam edin. Son olarak çay ağacı yağını ekleyin.

Karışımı yüzünüze (göz kenarları hariç) sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletin. Bol ılık suyla maskeyi temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra iyi bir nemlendirici sürün.

Diğer Öneriler

1) Bir parça pamuğa 2-3 damla limon suyu damlatın ve direkt lekelerin üzerine uygulayın. Limon suyu kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kurulayıp nemlendirici sürün. Bu uygulamayı gün içinde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

2) Cildi temizlemek için kil ve yumurta akı maskesine alternatif olarak karbonat maskesini kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı azar azar su ekleyerek karıştırın. Yüzünüze sürüp 5 dakika kadar bekletip bol suyla temizleyin.

3) Maske hazırlamak için vaktiniz veya malzemeniz yoksa 1 yumurtanın akını karıştırıp yüzünüze sürün. 20 dakika bekletip (kurumasını bekleyip) yüzünüzü bol suyla yıkayın ve kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

4) Limon haricinde asit içeren ve doğal beyazlatıcı etkisi olan çilek, portakal, greyfurt gibi meyvelerle bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Peeling etkili bu meyveler hem cildi temizler hem de düzenli olarak kullanıldıklarında sivilce izlerini hafifletirler.

Videolar
 Bal ve tarçınla hazırlanan, sivilce oluşumunu azaltan maskenin hazırlanması ve uygulanışını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 Oldukça güçlü bir doğal ağartıcı olan ve sivilce izleri kadar güneş lekeleri için de önerilen limonun ciltte nasıl kullanıldığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 Aşağıdaki videoda bal ve limon gibi doğal yöntemlerle sivilce izlerini nasıl hafifletebileceğinizi izleyebilirsiniz.

 Limona benzer asitli yapısıyla cilt lekelerini hafifleten portakal kabuğu maskesi ile ilgili bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Sivilce izleri için doğal bir ağartıcı olarak kullanılan, aynı zamanda sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştıran salatalık maskesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda çiğ patatesin sivilce izleri için nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Hazırlaması oldukça kolay ve özellikle ciltteki fazla yağı alarak sivilce oluşumunu engelleyen yumurta akı maskeskini bu videoda izleyebilirsiniz.

Gözeneklerin tıkanmasına yol açarak sivilce oluşumunu tetikleyen ölü cilt hücrelerini ve fazla yağı temizlemek için kullanabileceğiniz peeling etkili esmer şeker ve bal maskesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 Sivilce ve sivilce izlerine iyi gelen elma sirkesi, şeker, bal ve yeşil çayla hazırlanan maskenin yapılışını bu videoda bulabilirsiniz.

Kaynaklar

, , ,

Sivilce İzleri İçin Maske Tarifleri için 37 Yorum Yapılmış

 1. kedi 18/09/2015 Tarih 12:26 #

  İlk defa deneyeceğim umarım olumlu sonuç alırım.

 2. Deniz 29/01/2016 Tarih 16:20 #

  Yüzüm kızardı sakin bu maskeleri denemeyin

  • ekrem 28/05/2016 Tarih 14:31 #

   Burada yer alan bakım önerileri, bitkisel yöntemler ve tarifler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen herhangi bir sağlık sorununuz için bir uzmana danışmadan bu yöntemleri uygulamayınız. Alternatif tedavi yöntemleri bir doktor kontrolünde yapılmadığında ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir. Lütfen kullanım koşullarını okuyunuz.

  • Melisa 08/03/2017 Tarih 10:02 #

   Kızarsada hemen geçiyo birşey olmuyo kızarması geçtiği anlamına gelir

 3. Pinar 19/02/2016 Tarih 20:41 #

  Yumurta akiyla bal ise yaradi vende. İzlere

  • Sıla 01/02/2017 Tarih 11:53 #

   Tarifini verirmisiniz ?

  • meliha 20/04/2017 Tarih 20:27 #

   cıdden mı ama yumurta akını surdugunde yuzun kokmuyormuydu ??

 4. Selin 09/03/2016 Tarih 19:56 #

  Ben tarçın maskesini yaptım
  Cildim aşırı yağlı ama ciddi kızarıklıklara yol açtı.

 5. Rümeysa 20/03/2016 Tarih 12:31 #

  Lütfen cevap verin benim yüzümde küçük sivilceler ve sivilce izleri var sivilce izi için maske mi yapmalıyım yoksa sivilce için mi??

  • Havva 28/04/2016 Tarih 14:46 #

   İkisini de yap bence

  • Betül 19/09/2016 Tarih 15:57 #

   Sivilce icin yapmalisin ve cildini temiz tutmalisin

 6. Havva 28/04/2016 Tarih 14:48 #

  İkisini de yap bence… Veya sivilce izleri için yap, çabuk geçsinler diye, eğer sivilcelerin hep iz bırakıyorsa yap yani…

 7. İrem 28/05/2016 Tarih 13:57 #

  Ben sadece su ile kil maskesi yaptım. Tamamen kurumadan yıkamak gerekiyor maskeyi yoksa cildi çok fazla kurutuyor ve kaşındırıyor. Arkadaşımın cildi çok hassas olduğu için ve tamamen kurumasını beklediği için kızarma yaptı. Ama sonuç gayet başarılı ten renginin açıldığını ve gözeneklerin kapandığını görebiliyorsunuz

 8. ertugrul 26/06/2016 Tarih 17:18 #

  deneyen var mı ?

 9. gul 29/06/2016 Tarih 13:52 #

  Ergenlik sivilcelerim cogaldi cozum bulamiyorum sivilceleri engelemek icin ne yapmaliyim bi cozum bulabilir misinniz?

 10. Naime şaman 05/08/2016 Tarih 16:43 #

  İlk defa kullanacağım umarım iyi olur.

 11. Betül 19/09/2016 Tarih 15:58 #

  Siyah noktalar icin yumurta aki maskesini yapmanizi tavsiye ederim ben duzenli olarak yapiyorum gercekten ise yariyor.(pecete ile yapilan yumurta aki maskesi)

 12. Admin 06/10/2016 Tarih 17:49 #

  Sivilce maskesi yapın Rumeysa.yuzunuz ilk kızarır bu kan dolaşımını hızlandırarak geçirmesini sağlar.

 13. Aybus 26/10/2016 Tarih 14:20 #

  Yuzim kizardi yagli olmasina ragmen ne yapabilirim yardimm edinnn

 14. usame 07/12/2016 Tarih 20:08 #

  Yüzümde cok kötü sivilce izleri kalintisi war lütfen biri bana çözüm söylesin

  • Esma 25/03/2018 Tarih 17:57 #

   Elma sirkesini gece yatmadan sür sabah bol suyla yıka geçer inşallah kardeşim

 15. Yorumcu34 24/01/2017 Tarih 20:25 #

  Tarcin limon bal maskesini 15 dk beklettim dendigi gibi ancak fena kizardi suan bepanthol plus surdum ve kizarikligin inmesini bekliyorum -_-

 16. gizem 28/02/2017 Tarih 15:03 #

  arkadaşlar nasıl bir sonuç veriyor ne olur yardım edin

 17. rojin 01/03/2017 Tarih 10:14 #

  Akadaslar sivilceyi kurutmak icin dis macunu surun gercekten oluyor

 18. ceyda 14/03/2017 Tarih 17:18 #

  Yüzümde sivilce sonrası lekeler var hangisini uygulamalıyım

 19. Betül 27/03/2017 Tarih 18:52 #

  Ben limon suyunu pamuga yada limonu direkt gece suruyorum yuzumu hic ellemiyorum ve havlum ayri oldugu icin ise yariyor baskasinin havlusuyla yuzunuzu kurutmayin kendinizin.bi havlusu olsun cunku sivilce cikiyor

 20. meliha 20/04/2017 Tarih 20:26 #

  sızce zararı olur mu bu maske onerılerı :/ :/

 21. ecem 18/05/2017 Tarih 07:38 #

  Kucuk aspirin haplari cok ise yariyo.aspirini ezip limon sıkıp pamukla yuzunuze surun ve 20 dk bekletip yikayin.

 22. ipek 18/05/2017 Tarih 13:51 #

  biz yüzümüzü düzeltelim diyoz siz mahvediyonuz maddem kızaracak falan o zaman yazmayın maskeyi çok az bişey kurdum limon ama yüzüm kızardı bide 2dk tek bıraktım bu maskeler yerine C-leocinT IMEX KREMLEERİ KULLNIN HEMEN GEÇİRİYO

  • Aşkın 18/12/2017 Tarih 19:45 #

   Madem söylediğin kremler hemen geçiriyo,neden bu maskeleri deneme ihtiyacı duydun ozaman

 23. Meryem 20/05/2017 Tarih 05:34 #

  Ben daha önceleri bal ve tarçın yaptım ve çok güzel yapıyor ama buradaki tarçın maskesi değil hem tarçın çok fazla hemde limon limonla tarçın buluşunca cildi mahvediyor.tavsiyem sadece bal ve tarçın Karisimi limonu bu maskede unuttun arkadaslar

 24. Şeyda Yiğit 22/05/2017 Tarih 03:41 #

  Suratım kıpkırmızı oldu ilk maske yüzünden. Denemenizi tavsiye etmiyorum.

 25. dilara cemre sungur 05/06/2017 Tarih 10:25 #

  Tarçın maskesini yaptım daha yeni sürdüm yüzüm alevler içinde yanıyor ve sızlıyor .net yapmalıyıımm

 26. Ezgi 09/06/2017 Tarih 16:14 #

  Benim de yüzüm kızardı
  Kesinlikle tavsiye etmiyorum!!

 27. sumeyyesahin 21/08/2017 Tarih 22:05 #

  acip cvp istiyorum!
  kil maskesi ve limon ve zeytin yagi kullansam sikinti olur mu

 28. ela 19/03/2018 Tarih 13:47 #

  Yüzüm kıpkırmızı oldu. Ve deli gibi yanıyor.Neye dayanarak bu maskeyi yazdınız anlamıyorum
  . Nasıl geçecek bu yangı

 29. Aknur 08/07/2018 Tarih 00:11 #

  Hayir ben hic bir maskeyi yapmadim buradakilerden sivilce icin kucuk aspirin ilaclarini ezerek ve yogun kivama gelene kadar su yada taze limon suyunu sikin ve pamukla yuzunuze surun, bu iyi gelecek ben yaptim cok iyi geldi!

Bir cevap yazın