Sivilce İzleri Nasıl Geçer? (Doğal Yöntemler)

Sivilceler özellikle hormon düzensizlikleri yaşayanlar ve yağlı cildi olanlar için gerçekten büyük bir sorun. Oluşurken can yakan, oluştuğunda kötü görünen sivilcelerin yarattığı sorunlar bunlarla sınırlı değil. Bir de “geçtikten sonra iz kalacak mı?” sorusu var.
Sivilceleri ellemek, daha oluşmadan sıkmaya çalışmak, düzgün bir cilt bakımı/temizliği yapmamak sivilce izleri için uygun bir ortam yaratıyor ama sivilcelerin iz bırakmasının tek nedeni bu saydıklarım değil.

Sivilceye hiç dokunmasanız dahi iz bırakma riski var. Bunun nedeni cildimiz özellikle kist şeklinde görülen büyük sivilcelerle savaşırken, iltihabı geçirmeye uğraşırken bağışıklık sisteminin bu bölgeye daha çok beyaz kan hücresi ve enzim yollaması. Tüm bu değişimler sivilce iyileşse dahi cilt üzerinde leke bırakabiliyor.

Burada sivilce izi ve yarasını birbirinden ayırmak gerekiyor çünkü izle yara aynı şey değil.

Sivilce izi nispeten koyu tenlerde görülen ve cilde rengini veren hücrelerin bu bölgeye toplanması (hiperpigmentasyon) sonucu görülen koyu lekelerdir. Sivilce yarası ise bazı durumlarda renk değişimiyle birlikte sivilcelerin yoğun olduğu bölgelerde küçük girintiler oluşturarak cilt dokusunu değiştiren oluşumlardır. Sivilce yaraları cildin artık bu bölgede kolajen ve elastini doğru şekilde üretememesinden kaynaklanır.

Sivilce İzlerinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Yazının devamında “sivilce izleri nasıl geçer” sorusunun cevabını bulabilirsiniz ama önce “sivilce izlerinin oluşmasını engellemenin bir yolu var mı” ona bakalım.

Sivilcelerin oluşmasının başlıca nedeni cilt gözeneklerinin tıkanması olduğuna göre cildinizi düzenli olarak temizlemek daha az sivilce çıkmasını sağlayabilir. Sadece yüzünüzü yıkamanızdan bahsetmiyorum, gözenekleri derinlemesine temizleyen doğal cilt maskelerini veya cildi temizlemek için özel olarak üretilen kozmetik ürünleri kullanmalısınız.

Cildiniz yağlıysa gözenekler çok daha çabuk tıkanır. Fazla yağı önlemek için cilt tipinize uygun ürünler kullanın. Gün içinde cilt yüzeyinde biriken yağı temizlemek için makyaj temizleme mendili taşıyabilirsiniz.

Ama burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Cildinizi temizlerken yağı tamamen temizlerseniz cildiniz kurur ve ilerleyen saatlerde bu kuruluğu telafi etmek için daha fazla yağ üretir. Bundan kaçınmak için cildinizi aşırı kurutan maskelerden ve kozmetik ürünlerden kaçınmalısınız.

İçinde ne olduğunu bilmediğiniz ürünleri cildinize temas ettirmeyin. Bu pudra da olabilir, fondöten de.

Kozmetik ürünler fazlaca kimyasal madde içerir ve hassas bir cildiniz varsa bu kimyasallar sivilce oluşumunu tetikler. Mümkün olduğunca organik kozmetikler kullanmaya çalışın.

Tüm önlemlere rağmen sivilce çıktıysa kesinlikle elinizi sürmeyin ve sıkmaya çalışmayın. Elinizi, parmaklarınızı sivilceye değdirmeniz demek bu bölgedeki bakterilerin sayısının artması demektir. Bakteriler ne kadar çoğalırsa sivilcenin diğer bölgelere yayılma ve iz bırakma oranı o kadar artar.

Henüz tam oluşmamış bir sivilceyi sıkmaya çalışmak ise neredeyse iz kalacağının garantisi anlamına gelir. Bu yüzden elinizi yüzünüzden uzak tutun ve sivilcelerin bulunduğu bölgenin sürekli temiz kalmasına özen gösterin. Sivilce iyileşene bu bölgeyi kaplayan ve hava almasını engelleyen fondöten gibi makyaj malzemelerini kullanmamaya çalışın.

Çok büyük ve kist şeklinde çıkan sivilceler için bir cilt doktoruna görünün. Cildiniz bu büyük ve iltihaplı sivilcelerle mücadele için antibiyotik desteğine veya reçeteli merhemlere ihtiyaç duyabilir.

Sivilce İzleri Ne Zaman Geçer?

Cildiniz koyuysa sivilce izi yaklaşık 6 ay kadar kalır. 6 aydan sonra yavaş yavaş hafiflemeye başlar. Tabii bu süreçte cildinizi güneşten korumalısınız çünkü güneşin zararlı UVB ışınları lekelerin koyulaşmasına yol açar. Sivilce izinin tamamen geçmesi ise 1-2 yılı bulabilir.
Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Doğal Çözümler

Evde yapabileceğiniz doğal yüz maskeleri ile koyu renkli sivilce izlerini normal süresinden daha kısa sürede hafifletebilir ve sabırlı olursanız tamamen geçirebilirsiniz.

Bu doğal sivilce izi maskeleri aynı zamanda gözeneklerin temizlenmesine ve yağ üretiminin dengelenmesine yardımcı olarak sivilcelerin oluşumunu da azaltır.

Sivilce izlerini geçirmek, görünümlerini hafifletmek için kullanılan doğal maskelerin büyük çoğunluğu hafif peeling etkisi gösterir ve beyazlatıcı etkileri vardır. Bu sayede cildi hem ölü cilt hücrelerinden ve fazla yağdan arındırırlar hem de doğal beyazlatıcı etkileri ile lekelerin görünümünü normalden çok daha kısa sürede azaltırlar.

Yoğurt: Yoğurtta bulunan laktik asidin beyazlatıcı etkisi vardır. Yoğurt aynı zamanda sivilcelerin neden olduğu tahrişi gidererek kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Sadece bir miktar yoğurdu (sade olması gerekiyor) yüzünüze yayarak sürün ve 15 dakika bekletin. Daha yoğun etkili bir maske için 4-5 damla taze sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi lekeler azalana, sivilceler iyileşene kadar her gün yapabilirsiniz.

Portakal: C vitamini elastin ve kolajen üretimini artırarak sivilce sonrası leke ve yaralar oluşmasını önler. Cildinize C vitamini desteği sağlamak ve içerdiği doğal asitle cilt renginizi açmak için portakal maskesini kullanabilirsiniz.

Çeyrek çay bardağı kadar portakal suyunu (taze sıkılmış) yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürmeniz ve 15 dakika bekletmeniz yeterli. Maskenin beyazlatıcı etkisinin daha güçlü olmasını isterseniz aynı miktarda portakal suyunu 1 tatlı kaşığı kadar zerdeçalla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz. Bu maske haftada 2 kez uygulanabilir.

Limon: Portakal gibi C vitamini bakımından zengin olan limon yine portakal gibi asitli yapısıyla lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Ancak limonun beyazlatıcı etkisi portakaldan daha fazladır.

Limonu bir parça pamukla direkt lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Tamamen kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın. Eğer cildinizin kuruduğunu hissederseniz nemlendirici kullanabilirsiniz.

Hassas ve kuru ciltlerde limon kullanırken dikkatli olun çünkü kızarıklığa yol açabilir. Bunu önlemek için limon suyunu yarı yarıya suyla incelterek kullanabilirsiniz.

Salatalık: Salatalık sivilcelerden kızarmış, tahriş olmuş cildinizi yatıştırır. Ağartıcı etkisi vardır ve bu özelliğiyle sadece sivilce izlerini geçirmek için değil kararan dirsekler, gözaltı morlukları için de önerilir.

Salatalığı ister dilimleyerek ister rendeledikten sonra izlerin bulunduğu bölgeye veya tüm yüzünüze sürerek kullanabilirsiniz. 20-30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla temizleyebilirsiniz. Cilde herhangi bir yan etkisi olmadığı için bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Sirke: Sirke cildin pH dengesini sağlayarak daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Ayrıca gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu azaltır. Düzenli olarak kullanıldığında ise lekelerin ve sivilce izlerinin görünümlerini hafifletir.

Sirkeyi (organik olursa etkisi daha güçlü olur) yarı yarıya suyla inceltin. Sonra bu sirkeli suyu pamukla lekelerin bulunduğu bölgelere sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkabilir ve cildiniz kurursa nemlendirici kullanabilirsiniz.

Çilek: Çilek diğer asitli meyveler gibi (portakal, limon, greyfurt…) doğal bir ağartıcıdır. 1 adet çileği çatalla ezdikten sonra püresini ve suyunu lekelerin üzerine sürüp 20 dakika bekletin. Temizlemek için soğuk su kullanın.

Antioksidanlar bakımından zengin olan çilek lekeleri hafifletirken aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlendirir ve sivilce oluşumunu azaltır.

Çilek maskesini özellikle cildi aşırı yağlı olanlara öneririm.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Diğer Uygulamalar

Sivilce izleri için evde hazırlanan maskelerden daha kısa sürede sonuç verecek bir çözüm arıyorsanız profesyonel leke/iz tedavisi uygulamalarından birini deneyebilirsiniz.

Bunun için lazerle leke/iz/yara tedavisi, kimyasal peeling, cildin en üst katmanının soyulması olan “mikrodermabrazyon” gibi uygulamalar bulunuyor. Bunlardan hangisinin sizin durumunuza ve cilt tipinize uygun olduğu konusunda bir uzmandan bilgi almanızı öneririm. Ayrıca bu tip uygulamaların bir iyileşme süresi olduğunu unutmayın.

Son olarak sivilce izleri için beyazlatıcı kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler cilde rengini veren “melanin” miktarını azaltarak uygulandığı bölgenin renginin açılmasını sağlıyor. Ancak bu tip ağartıcı kremlerin çok sayıda kimyasal madde içerdiğini söylemeliyim. Hatta bazı kremler son derece toksik bir madde olan “cıva” içeriyor.

Bu nedenle bu tip kremleri kullanmaya başlamadan önce doğal seçeneklere bir şans tanımanızı öneririm. Eğer evde yaptığınız uygulamalarla sivilce izlerini istediğiniz hızda geçiremiyorsanız bu kremleri (tavsiye etmem ama karar sizin) deneyebilirsiniz. Beyazlatıcı krem kullanmaya karar verirseniz en azında “içindekiler” bölümünü okuyun ve cıva (İngilizcesi Mercury) içermediğinden emin olun.

Tavsiyeler

Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürün. Güneşin zararlı UVB ışınları cilde çok zararlı ve uzun süre bu ışınlara korumasız olarak maruz kalan ciltlerde kırışıklıklar, lekeler çok daha fazla görülüyor. Uzun süre güneşte kalmak cilt kanseri gibi çok daha ciddi problemlerin görülme riskini de artırıyor.

Cildinizi temiz tutun. Gün içinde fark etmiyoruz ama cildimiz çok kirleniyor. Tabii bunu abartmamak lazım. Yani her saat başı yüzünüzü temizleme kremi veya jeliyle yıkayın demiyorum ama en azında sabah kalktığınız zaman ve akşam yatarken cilt temizliğinize özen gösterin.

Makyajınızı temizlemeden kesinlikle yatağa girmeyin. Buradaki dengeyi kurmak çok önemli çünkü yeterince temizlemezseniz gözenekler tıkanıyor, sivilceler oluşuyor ve sivilce izleriyle uğraşmak zorunda kalırsınız, aşırı temizlerseniz de cildiniz kuruluğu önlemek için daha fazla yağ üretmeye başlar ve cildiniz normalden daha kısa sürede kırışabilir.

Sonuç olarak sivilce çıktığında doğru bakımı yaparsanız, yukarıda sıralamaya çalıştığım doğal ürünleri kullanırsanız hem sivilcelerden daha kısa sürede kurtulabilirsiniz hem de sivilcenin iz bırakma riskini önemli oranda azaltabilirsiniz. Sivilcenin “beni sık” tahrikine kesinlikle aldanmayın ve olgunlaşmadan sıkmaya çalışmayın.

Videolar
Aşağıdaki videonun 1:50 dakikasından itibaren limonun sivilce izlerini hafifletmek için nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda sivilce izlerini geçirmek için kullanabileceğiniz yoğurt, bal ve limon maskesinin nasıl uygulandığını izleyebilirsiniz. Maske öncesi ve sonrası fotoğrafı izlerin nasıl azaldığını görmek için oldukça etkileyici.

Bu videoda sivilce izleri için ananas, çilek ve yoğurtla hazırlanan maskeyi görebilirsiniz. Konuşmaları atlamak için 2:23’e gidebilirsiniz.

Aşağıdaki videonun 50. saniyesinden itibaren salatalığı sivilce izlerini geçirmek için nasıl kullanabileceğinizi izleyebilirsiniz.

Sivilce izleri için sirke kullanmayı düşünüyorsanız etkileyici sonuçları ve sirkenin nasıl kullanıldığını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Kaynaklar

, , ,

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? (Doğal Yöntemler) için 76 Yorum Yapılmış

 1. naila 17/12/2015 Tarih 16:21 #

  sivilce için yazdiğiniz öneriler çok yardimci oldu bana.gerçekten tewekkürler.

  • Emre 26/07/2016 Tarih 07:33 #

   Hangi yöntemi kullandığını soyleyebilirmisin LUTFEN

  • Seda pirol 05/04/2017 Tarih 21:32 #

   Size oluyor da bana neden olmuyor anlamıyorum

 2. Aasad 09/01/2016 Tarih 12:44 #

  Bu bilgileri paylaştıgınız için teşekkür ederim.. ^_^

  • Elmas 07/12/2016 Tarih 11:04 #

   Limon suyu cnm

 3. Hilal 26/02/2016 Tarih 21:48 #

  Ben limonun yaptım alnımda denedim yanık gibi iz çıktı derisi açıldı ne yapabilirim?

  • Resul ilker 20/06/2016 Tarih 10:43 #

   Nemlendirici kremler kullanabilirsin

  • emre 08/08/2016 Tarih 13:21 #

   zeytın yagi veya yogurt sür cildin hassas olabilir limon hassas ciltleri aşindirabiliyor

 4. Hilal 27/02/2016 Tarih 11:24 #

  Ve kızardı dikkat yazdığınız bölümü biraz belirginleşyirseniz iyi olur

  • melek 17/06/2016 Tarih 02:53 #

   Arkadaşlar sirke ve limon özellikle yüzdeki deriyi inceltiyor ben denedim çok pismanim. Benden demesi.

  • emre 08/08/2016 Tarih 13:35 #

   hilal 1 kaşık toz şeker 1 kaşık su karistir yüzüne sür 10 dk sonra yika o iyi bende onu yaptim cok iyi geldi

 5. Hilal 27/02/2016 Tarih 11:57 #

  Ama salatalık olan tarifi yaptım kızarıklık geçti fakat o yanık gibi olan iz giitmedi

 6. Didem 27/03/2016 Tarih 11:46 #

  Çok teşekkürler!!!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

  • Tuba 30/07/2016 Tarih 19:14 #

   Yanaklarımda sivilce lekesi kaldı aynaya baktıkça moralim bozuluyor ve limon sürsem faydası olur mu kaç haftada faydasını görürüm.

   • Açelya 02/11/2016 Tarih 19:57 #

    Tuba aynı sorun bende de var eğer bunun için çözüm bulduysan benimle paylaşırsan çok sevinirim

   • özal 29/12/2016 Tarih 08:26 #

    Gül suyu ve elma sirkesini dene pamuga damlat yüzune sür ama kesinlikle elma sirkesini suyla karistir sonra dene

   • deli fisek 22/04/2017 Tarih 12:23 #

    1 aydir kullaniyorum halen faydasi olmadi

   • Scorpion 01/07/2017 Tarih 13:10 #

    Leke için bal sür daha faydalı

   • Burcu 10/03/2018 Tarih 11:06 #

    Kesinlikle limon ve tarçın karıştır yüzüne sür 15 dkk beklet ılık suyla yıka yüzünü biraz yakacak ama faydası oluyor nemlendiricide kullan

 7. Gungor 23/04/2016 Tarih 13:09 #

  Sirke gercekten ise yariyor tavsiye edrim sacada cok faydasi var parlatiyor ve sactaki yaglanmayi aliyor

 8. esma 26/04/2016 Tarih 09:54 #

  herkes ayrı bir şey söylüyor peki ne yapalım…:(

 9. derya 09/05/2016 Tarih 14:56 #

  Yogurtu denicem sizce iyi gelirmi?

  • Seda 19/09/2018 Tarih 14:52 #

   Çünkü her cilt türü farklı başkasına iyi gelen sana iyi gelmez.

 10. Brokoli 29/05/2016 Tarih 20:21 #

  Arkadaşlar sirke ve limon içeren şeyler yakabiliyor ama heryerde çözüm olarak yazıyo bunları yapmayın ikisinide denedim sirkeyi yeni ciksn sivilcelerime sürdüm o bölgede pütür pütür kirmizi kirmizi sivilceler cikti kucuk kucuk limonda sivilceleri yakıyor yani çokta sağlıklı değil izler kalmasına neden oluyo bunları gecirirkende ise yarayacagini dusunmuyorum daha hassas ciltlerde daha kotu seyler olabilir yani asitli şeyler içeren maske çesitlerini kullanmayin çünkü ne olacağı hic belli olmaz

 11. Mustafa 15/06/2016 Tarih 10:46 #

  Cildi hassas olanlar için ne önerirsiniz …benim cildim çok hassas …lütfen söyleyebilir misiniz?

 12. Aslıhan 15/06/2016 Tarih 13:33 #

  Arkadaslar yüze hangisi,daha iyi geliyor söyler misiniz???

 13. Derisipullu 21/06/2016 Tarih 12:16 #

  Diş macunu sürün arkadaşlar ben etkisini gördüm kendi dökülene kadar dursun sonra yıkayın

  • Günay 09/11/2017 Tarih 11:52 #

   Diş macununu kaç dk bekletiyosunuz

 14. burcu 25/06/2016 Tarih 23:13 #

  bence portakal sirke ve limonu denememelisiniz fazlaca asitliler çünkü ve normal derimize sürmek sakıncalıyken sivilcenin yeni iğleştiği ve izinin kaldığı o hassas bölgeye sürmeyi düşünemiyorum

 15. incinur 01/07/2016 Tarih 09:24 #

  ya benim sivilce izim 5 güne kadar geçmesi gerek nolur yardımcı olun

  • Ceyda 06/10/2017 Tarih 10:17 #

   Arkadaşlar bunaşrın hiçbirini denemeyin. Normal katı beyaz kalıp sabun hergün köpürterek yapın. İyi geliyır ben hep öyle yapıyorum . Sivilceler belli olmuyor benim tavsiyem böyle

  • Ceyda 06/10/2017 Tarih 10:18 #

   @incinur senin için de İmeks diye krem var eczacı da reçetesiz veriliyor aynı fondöten gibi acil durumlar için çok iyi oluyor mutlaka onu kullanmalısın .

 16. abcd 01/07/2016 Tarih 13:24 #

  arkadaşlar bal ile olan çözümü deneyen varmı etkisi oldu mu?

  • Gül 26/04/2018 Tarih 12:06 #

   ben kullandım bir hafta içincde yüzümdeki sivilceler gitti çok işe yarıyor yarım saat yüzünüzde dursun sonra ılık suyla yıkaın. iyi gellecektir.

 17. elif Kus 16/07/2016 Tarih 13:26 #

  Arkadaşlar bn sirke yaptım yuzume ama yüzüm kïzardi normal mi bide nasıl gecer

 18. ali 04/09/2016 Tarih 10:56 #

  Yüzümde sivilceler cikiyo limon sursem kaç haftada sivilce lekeleri geçer biliyor musunuz

 19. Derya 06/09/2016 Tarih 08:35 #

  Artik cok sıkıldim uzun uzun yazilar okumaktan bunlari denemekten daha son olusan kizariklardan… Hic yapmiyim diyorum ama yuzumdeki izleri gorunce deli oluyorum dokunmuyorumda bakimda yapiyorum cok sinir bozucu

 20. sema 10/09/2016 Tarih 17:38 #

  Tuba etkisi cok oluyor dene ve gor bide unutma yesil kil maskesi yap cok etsisi olcak yarim ymk kasigi kil suyla krem yap 10 dk sonra yika haftada 2 kez uygula super oluyor

 21. elif 20/09/2016 Tarih 16:04 #

  Arkadaşlar bunların hepsi boş gerçekten hepsini denemiş biri olarak söylüyorum 5 ay önce cildim hep sivilce ve izleriyle doluydu şimdi sadece beş aydır iki şey uygulayarak geçirdim sayılır hepsini tek yapmanız gereken sabırlı olmak sonsuza kadar öyle kalmayacaksınız unutmayın..

  • Yunus 18/11/2017 Tarih 19:56 #

   Ne uyguladığınızı da söyleseydiniz keşke.

  • Furkan 07/01/2018 Tarih 16:07 #

   O iki ürün ne

 22. monster 06/10/2016 Tarih 22:53 #

  Arkadaşlar ben salatalıklı sabun kullanıyorum (dove) cok ıyı gelıyor her cılde tavsıye ederım

  • MustafaHasan 01/02/2018 Tarih 11:17 #

   Kardeş dovun hangi sabunu nemlendirisimi yoksa normalimi yada kuru cilt için olanımı

  • Irem 09/03/2018 Tarih 22:42 #

   Dove sabunları aşırı yag içeriyor sivilceli ciltler için çok sakıncalı

 23. Sena aymelek 02/11/2016 Tarih 16:01 #

  Senin cildine nasıl bir etkisi olur bilmem ama ben hepsini denedin hiçbir işe yaramıyor 1 yıldan sonra hepsi azalır cildini temiz tutman yeterli kafanda takma sen dikkatli bakıyorsun diye gözüne batıyordur

 24. sami 05/11/2016 Tarih 08:25 #

  Merhaba

 25. yasemin 18/11/2016 Tarih 07:17 #

  Benim de yüzümde sivilce vardi. İnsanin yapmasi gereken tek sey hic bir sey yapmamak

 26. yasemin 18/11/2016 Tarih 07:19 #

  Zamanla kendiliginden geciyor zaten. Siz sadece kafaniza takmayın ve sivilcelerle oynamayın. Güzeli sivilce falan bozmaz

 27. feride 03/01/2017 Tarih 16:17 #

  Gözümün altındaki sivilceyi patlattim. İçinden önce kan sonra bir sıvı çıktl. Ama izinin kalmasından çok korkuyorum. Ne kullanmam gerek ?

 28. Rabiagul 15/01/2017 Tarih 20:09 #

  Bende elma sirkesini denedim fayda etmedi kokusuna dayanamdim surmeyi biraktim

 29. Noname 30/01/2017 Tarih 14:28 #

  Siz ne büyük bir insansıniz

 30. estetikbakım 31/01/2017 Tarih 16:36 #

  sivilcelere en ıyı cozum ımex krem arkdslrr

 31. Tuğçe 01/02/2017 Tarih 13:11 #

  Arkadaşlar bence bu tarz şeylerle hiç uğraşmayın alın eczaneden Terramycin deri merhemi(10 tl sanırım) sürün sivilce yaralarına yatmadan önce, ama dikkat edin yastığınıza sürülmesin.1-2 güne iyi yapıyor kızarıklıkları yaraları. Gün içinde de evdeyseniz sürün nokta nokta gerekli bölgelere bolca,dursun yüzünüzde.Bende çok işe yarıyor bu zamana kadar çok yöntem denedim en iyisi bu umarım sizde de işe yarar. 🙂

 32. Yasemin 12/02/2017 Tarih 19:21 #

  yoğurt portakal zerdeçal mı yoksa zerdeçal portakal mı?

 33. Seda pirol 05/04/2017 Tarih 21:35 #

  Banada yardımcı olurmusunuz cildim hassas ve yağlı yaptığım şeylerin etkisini göremiyorum

 34. Damla 14/05/2017 Tarih 08:49 #

  Dort gun sonra mezunıyetım var Alnımda bı sıvılceyı yaraya donusturdum Mezunıyete kadar nasıl gecer hemen acil

 35. Melis 19/05/2017 Tarih 10:27 #

  3 yada 4 senedir, psikolojik olduğunu düşündüğüm bir problemim var. Sivilcelerimi sürekli sıkıyorum. Yara olumca yaraları da üst üste yoluyorum ve iz kalıyor. Asla sivilce sorunum olmadı ama ara sıra ufak tefek çıkan sivilceler bile beni çok rahatsız ediyor ve sıkıyorum. Böylece yaranın yada sivilcenin iyileşme süreci uzadıkça uzuyor. 16 yaşındayım şu an. Sizce cildim çok zarar görmüş müdür?

  • TuğbaHanımDiceksin 16/09/2017 Tarih 23:53 #

   Derya bende 16 yasindayim ve ayni problem bendede var ufacik bi sinek isirigi dahi olsa buyutup yara yapiyorum ve iyice soyup kanatiyorum.gun icinde en cok kiminle vakit geciriyorsan o kisiye tembih et gozu sende olsun ve yarani soydugunu gordugunde eline vursun veya cekmeni soylesin sabirlilikla.ben bu 3 gun icersindede gunde 2 3 kez Çay ağacı serumu kullaniyorum farmasinin ürünü ve cok memnunum.eger farmasiden siparis edicek durumun yoksa aktar gibi yerlerden Çay agacı kremi bulabilirsin.eger fondoten veya pudra kullaniyosan yuzunu iyice temizle ondan sonra yaranin ustune sur ve elleme.Ben bu sekilde yaptim ve kabuk bagladi simdide yavas yavas o kabugu kendisi atiyor Biraz uzun oldu ama yardimci olmak istedim

   • TuğbaHanımDiceksin 16/09/2017 Tarih 23:55 #

    Kusura bakma ismi yanlis yazmisim Melis

 36. Derya 03/06/2017 Tarih 22:03 #

  en fazla etkili olan hangisi çook ihtiyacım var lütfen

 37. Derya 03/06/2017 Tarih 22:05 #

  şu an moralim çok bozuk yüzüm çok kötü insanların yüzüne bakamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

 38. dicle 15/07/2017 Tarih 20:49 #

  ben sivilcelerim ve sivilce izlerim için doğal elma sirkesi ve doğal maden suyunu aynı oranda karıştırarak sabah ve akşam yüzüme pamukla uyguluyorum.Uyguladıktan sonra en az 30 dk cildinizde kalmalı, isterseniz yıkamayabilirsiniz ancak yıkayacaksanız da sadece su ile durulayın ben bunu birkaç ay yaptım ve gerçekten sivilcelerim kurudu ayrıca izlerim de hafifledi.Tamamen geçtiğini söyleyemem ama yavaş yavaş iyileşiyorlar 🙂

 39. Smoke 04/08/2017 Tarih 15:33 #

  Bakın hiç bile yapmayın yoksa çok kötüleşir sadece günde 3-4 kez yüzünüzü yıkayın hem temiz kalır hem de sivilcelerin gitmesi hızlanır.

 40. Aleyna Yaren KAYA 27/08/2017 Tarih 13:23 #

  Arkadaşlar sivilce ve siyah nokta yağlı ciltlerde fazla olarak görülür eğer yağlı ve sivilceli bir yuze sahipseniz size önericeğim sey ” KÜKÜRT SABUN ” genelde doktorların onerdiği bi sabundur bu icindeki oksidanlardan dolayi aşiri sekilde yaği cekiyor eger yuzunuz kuru bi ciltse asla önermem hem tahris olur hemde egzama olur . once yuzunuzun yağli olup olmadigindan emin lun sonra kükürt sabunu kullanin ben kullandim gercekten etkisi çok cok buyuk ben memnunum .
  NOT : Kükürt sabunu aktarlardan veya eczanelerden temin edebilirsiniz 4 ila 15 TL arasinda bi fiyattir .

 41. Misafir 26/11/2017 Tarih 21:03 #

  Arkadaşlar benimde sivilce izim güneş lekelerim var bunun için elma sirkesi kullanıyorum. gece yatmadan önce yarı yarıya suyla seyreltip pamukla sürüyorum sabah uyanınca yıkıyorum kesinlikle çok faydasını gördüm lekelerin rengini açıyor ve daha pürüzsüz hale getiriyor. Tabi her cilt için uygun olmayabilir önce küçük bi bölgede denemenizi tavsiye ederim ayrıca marka olarak Kemal kükrer onerebilirim doğallık açısından.

 42. Etjli 31/01/2018 Tarih 17:25 #

  Boşverin süvilceyi limınu saca sürün sapsarı yapıo ama güneşte beklicek 15 dk

 43. Erva 14/02/2018 Tarih 15:06 #

  Sadece ve en etkili çözüm bakanın bu daha bakacağı ve çoğu insanda denenmiş bir çözüm herkesin evinde bulmasında mümkün üstelik yüzümüzün temiz parlak ve beyaz olmasını istiyorsanız beş vakit abdestst alın. İnanın ki bütün sorunlarımızın çözümü olacak

 44. Aysun 20/02/2018 Tarih 15:41 #

  Merhaba arkadaşlar benim ergenlik sivilcelerimden dolayı kullanmadığım ilaç kalmadı bundan 1 yıl önce kırmızı kantaron yağı kullanmaya başladım cildimi şampuanla yıkayıp üzerine hep kantaron yağı kullandım ve şuan sivilcelerim kalmadı

 45. Tuba Ünal 01/03/2018 Tarih 16:40 #

  Arkadaşlar benim gözümün altında burun kenarimda çıkıyor ve gecmiyor ne yapabilirim bende çok şey denedim geçer gibi oluyor ama gecmiyor yardımcı olurmusunuz

 46. Seda 29/03/2018 Tarih 16:41 #

  Arkadaşlar ben maden suyunu buz kalibinda dondurdum peçeteyle sivilceli yerlere sürdüm ardinda kuruduktan sonra imex diye bi krem var onu yuzume sürdüm 1haftada 3 aydir azalmayan gittikçe çogalan sivilcelerim söndü valla şok oldum ya tavsiye ediyorum

 47. CEREN 04/04/2018 Tarih 14:53 #

  Arkadaslar butun oneri ve yorumlari okudum kafam cok karisik
  Sanirim ben limon ve bol miktarda suyu deniycem

 48. BTS ARMY 04/06/2018 Tarih 21:54 #

  Alnımda yanaklarımda ve çenemde bir sürü sivilce izi var. Önceden çıkan sivilcelerimi yoldukça sıktıkça oluştu bu izler ve çok pişmanım keşke yolup sıkmasaymışım diyorum. En çok da alnımdaki izler canımı çok sıkıyor hiç dışarı çıkmak istemiyorum. Yaşım 12 2-3 gündür art arda 4-5 kez uyguladığım bir yöntem var. Yarım limonu bir kaseye sıkıp pamukla yüüzme uyguluyorum 10 dk. sonra yıkıyorum. İlk uyguladığım zaman çok kötü yaktı sonra yıkadığımda biraz kuruttu. Şu an yüzüm bniraz kuru bana önerebileceğiniz bir tarif var mıdır? En kısa sürede geçmesini istiyorum izlerin :'(

 49. emil 28/06/2018 Tarih 12:43 #

  Arkadaslar gun icerisinde 1 litreden fazla su tukedin
  Ve sivilce oldugu bolgeni her gun duzenli olarak sabunla yikayin ben yapdim ve cok mutluyum sivilcelerim artik yok ha birde eger sabun cildinizi kurutursa o zaman nemlendirici kullanin ama az mikdarda cunki sivilce genellikle yagli bolgede cikar…:)

 50. Isimsiz 29/07/2018 Tarih 22:11 #

  Sadece limon elime sıktım yüzüme sürdüm

 51. Pamuk 03/08/2018 Tarih 06:34 #

  Limonu bal ile karistirirsaniz lekeside kalmıyor arkadaslar

 52. şeyma 02/10/2018 Tarih 10:05 #

  sivilce sorununu fullface ile çözen var mı?

Bir cevap yazın