Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer? (Maske Önerileri)

Sivilce (tıp dilinde akne), özellikle yağ bezlerinin çok olduğu yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde çıkan ve sadece androjen hormonunu yüksek salgıladığımız ergenlik döneminde değil, küçük yaşlarda ve 30-40’lı yaş dönemlerinde de sıkça oluşan kıl kökü ve yağ bezi iltihabıdır.
Bazen hormonal sebeplerle oluşuyor ama bazen de cildin yağ salgısının (sebum) artmasıyla ortaya çıkıyor. Böyle olunca karma ve yağlı ciltlerde daha çok görülebiliyor.

Sivilcenin çıkmaya başlarken ya da iyileşmeye yüz tuttuğu zamanlarda ciltte oluşturduğu kızarıklık da çoğu zaman can sıkıcı bir sorun.

Öncelikle sivilcelerle oynamaktan, patlatmaya çalışmaktan kaçınmakta fayda var. Sıkmak ya da kaşımak, bir sivilcenin ardında kızarıklıktan da öte derin izler bırakmasına hatta iltihabın cildin diğer bölgelerine yayılmasına neden olur.

Peki, sivilcenin kızarıklığından nasıl kurtulabiliriz? Seçeneklerimizi gözden geçirelim.

Sivilce Kızarıklıkları için Evde Uygulanacak Yöntemler

Buz

En basit ve ucuz yöntem: Yumuşak ve ince bir bez parçasına saracağımız birkaç buz küpünü sivilcenin üzerinde gezdirmek.

20 dakika uygulamadan sonra yine aynı süre kadar ara verip bir 20 dakika kadar daha tekrarlamak hem buzun bir süre sonra teni yakıcı olan olumsuz etkisini önleyecektir. Ne kadar tekrar yapabilirsek o kadar iyi.

Bu arada, çok fazla bastırmamakta fayda var. Sivilcenin patlamasına, derin izler oluşturmasına, en kötüsü de bakterilerin cilt altından başka bölgelere yayılmasına sebep olabiliriz.

Buz, bir başka deyişle soğuk uygulaması, iltihaplı bölgedeki kan akışını yavaşlatır, şişkinliğini ve kızarıklığını azaltır.

Aspirin Maskesi

Aspirinde bulunan salisilik asit pek çok kozmetik markasının yüz maskesi ya da özellikle sivilceli/yağlı ciltler için ürettiği bakım ürünlerinin içeriğinde mevcut. Salisilik asit, iltihaba neden olan bazı enzimleri baskıladığı için sivilcenin iyileştirilmesine ve buna bağlı olarak o bölgedeki yangılı kızarıklığın azalmasına yardımcı olur.

Yapmamız gereken, bir aspirini iyice ufalayarak birkaç damla suyla karıştırıp ortaya çıkan macunu bir kulak pamuğu yardımıyla sivilcenin üzerine çok bastırmadan sürmek. Tamamen kuruduğundan emin olunca da ılık suyla yıkamak. Bu yöntem sivilcenin kısa sürede iyileşmesini sağlamasa da kızarıklığın azalmasına önemli ölçüde katkı sağlar.

Limon Kürü

Limon, içeriğindekiler itibariyle iltihabı iyileştirmeye yardımcı olduğu gibi düzenli uygulamalarda cilt tonunu da açmakta kullanılıyor.

Eşit miktarda gül suyu ile taze sıkılmış limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla yüzümüzün tamamına ama özellikle sivilcelerin ve kızarıklıkların olduğu bölgelere uyguluyoruz.

Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse; bu uygulamadan hemen sonra limon ciltteki yağ salgısını azaltacağı ve cildi dış etkenlere, özellikle güneş ışınlarına karşı savunmasız ve hassas bir hale getireceği için güneşe çıkmaktan sakınmak gerekiyor.

Bu nedenle en iyi sonuçları alabilmek için bu limon kürünü gece yatmadan yüzümüze uygulayıp sabah uyandığımızda ılık suyla yıkamak yararlı olabilir.

Bu arada haftada bir yapıldığında, düzenli uygulamaların yüz rengini açtığına, kısaca sadece kızarıklıkları değil bazı küçük lekeleri de beyazlatarak görünmez hale getirdiğine şahit olabiliriz.
Belirtmekte yarar sağlayacak bir başka önemli uyarı da şu:

Bu tür bakım reçetelerini cildin geniş alanlarına uygulamadan önce, cildin alerjik bir tepki verip vermeyeceğini anlayabilmek için, elimizin ya da boynumuzun küçük bir yerine sürerek birkaç dakika beklemek ve herhangi bir kızarıklık, tahriş, kaşıntı ya da yanma hissi olursa hemen söz konusu bölgeyi ılık suyla yıkayarak bu içerikteki herhangi bir krem, sıvı karışımını kullanmaktan kaçınmalıyız.

Buzdolabındaki Gizli Kahraman: Salatalık

Yüzümüzde oluşan sivilce kızarıklıkları için bir başka doğal ve basit çözüm, sofralarımızda hemen her öğün yer verdiğimiz salatalıktan geliyor. Salatalık hem yüksek miktarda su içeriyor hem de sahip olduğu diğer doğal maddelerle insan vücudu için deyim yerindeyse harika bir bakım/onarım malzemesi olma özelliği taşıyor.

Salatalığı enine ve çok kalın olmayan şekilde yuvarlaklar halinde dilimleyerek sivilcenin olduğu yerlere koyuyor ve birkaç dakika bekliyoruz.

Salatalık, kılcal damarlardaki kan akışını düzenlemede ve yorgunluk, iltihap, incinme, ağrı vs. gibi sebeplerle oluşan damar hassasiyetlerini gidermede yarar sağlıyor.

Eğer buzdolabında tuttuğumuz soğuk bir salatalığı kullanırsak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Sivilcenin üzerinde tuttuğumuz soğuk salatalık dilimi, ısınmaya başladığında atıp bir yenisini koyabiliriz.

Sivilce Kızarıklıklarını Azaltmak için Kozmetik Ürünlerden Yararlanmak

Yukarda belirttiğimiz ve evde uygulanabilecek pratik yöntemler dışında, günümüz kozmetik dünyasındaki önemli gelişmeler de, sivilceler ve buna bağlı kızarıklık ve lekelerin ‘görünmez’ olması için tüketicilere yeni ürünler sunulmasında etkili oluyor elbette.

Markaların mağazalarında ve kozmetik marketlerinde bulabileceğiniz bu tür ürünlerin fiyatları da, orta halli etiketlerden dörtlü hanelere varan rakamlara kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor.

Bu ürünlerden bazıları: Cilt rengini açan krem ve solüsyonlar, makyajdan hemen önce (tıpkı gözaltlarındaki koyulukları ya da mor halkaları kapatmak için) kullanılan kapatıcıların sivilceler ve kızarıklıklar ya da lekeler için kullanılan çeşitleri vs.

Ancak özellikle kapatıcılardan satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka cildinizin tonuyla aynı tona sahip olanları tercih etmenizi öneririz. Aksi takdirde, daha koyu ya da daha açık bir ton seçimi, yüzünüzdeki kızarmış alanları daha da belirgin hale getirmekten başka işe yaramayacaktır.

Genellikle cildi temizledikten hemen sonra ve her zaman kullanılan nemlendiriciden önce yüze (tamamına ya da kızarıklık, leke ya da iz olan bölgelere) sürülen renk açan bakım ürünlerine gelince; bu tür formüller, ciltte ancak orta ve uzun vadede ve düzenli kullanımda etkisini göstermeye başlar.

Bu nedenle, akşam katılmayı planladığınız bir etkinlikte cildinizin pürüzsüz görünmesi ve alnınızda çıkan o kocaman sivilcenin ortadan kaldırılması için, gün içinde bir beyazlatıcı krem satın alarak yüzünüze sürüp hemen sonuç almaya kalkışırsanız bu tür kozmetikler hızlı etki yaratmayacağından hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz!

Videolar
Aşağıdaki videoda sivilce kızarıklığı için buz, göz damlası ve aloe veranın nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

Yoğurt, bal ve yulaf ezmesiyle hazırlanan, sivilcelerin neden olduğu kızarıklığı azaltan ve tahrişi hafifleten maske tarifini bu videoda bulabilirsiniz.

Balla hazırlanan ve ciltteki tahrişi azaltan uygulamayı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

, , , ,

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer? (Maske Önerileri) için 23 Yorum Yapılmış

 1. Synyster 30/08/2015 Tarih 06:32 #

  Limon ve gül suyu maskesini her gün uygulasak bir şey olur mu?

  • Levorlp 11/10/2015 Tarih 11:33 #

   3 günde bir uygulanması daha faydalı olur.

 2. ebru 15/11/2015 Tarih 18:52 #

  Merhaba ben ebru 14 yaşındayım yüzümde sivilceler var ama hiç oynamıyorum yüzümde kızarıklıklar çok fazla lütfen bana bir öneride bulunabilir misiniz.

  • zeynep 07/12/2015 Tarih 18:20 #

   sende benimle ayni derttesin

  • Yasoş 10/09/2016 Tarih 10:30 #

   Elma sirkesini bir pamukla beraber her aklam yatmadan önce yüzüne sür sabah da yüzünü yıka.eğer hassas bir cidin varsa azıcık su ilave et.ilk sürdüğün zaman yüzün biraz kızarıyor ama korkma geçiyor 10-15 dk sonra.çok faydalı ben öyle yapıyorum..

 3. zeynep 07/12/2015 Tarih 18:19 #

  merhaba 14 yasındayim ve sivilcem var oynadim oynadim biraz büyüdü ve 1 taneyken 2 oldular,baştan oynadigim için çok pişmanim simdi ise biraz daha büyük ve kirmizi eczane bana bi krem onerdi ama onu almak yerine YouTube kanallarinda görmüştüm aloe vera çiçeği alfim ve onu yatmadan once jelini suruyorum ise yaramiyor gibi ya çoğalırsa yada gecmezse bunun için bana bi çözüm bulun lütfen ne yapmaliyim,ve ben o görüntüden rahatsiz.olduğum için BB krem olsun pudra fonfoten olsun kalansin kötü görünmesin diye bunlardan sürüyorm yani bunlar yüzümde ters bi şey yapar mi lütfen bi yardim

 4. adaa menıs 17/02/2016 Tarih 09:21 #

  limon kullamalısın

  • Ahbuke 01/07/2016 Tarih 22:26 #

   2 aspirin ve yatmadam once gul suyu cok iss yarıyor.

 5. İbrahim demir 15/05/2016 Tarih 22:00 #

  Kesinlikle sivilceleri yok edicek yeni bir şey denedim her yolu denemiştim fakat bu sonuncusu gerçekten elle tutulur sonuçlar verdi suratımda hem yağ bezesi hemde hertürlü sivilce tarzı vardı birgün benimde başkasına böyle bi akıl verebileceğim aklımdan geçmezdi.çözüm yolu;
  Pirinç……
  Pirinci ev hanımları daha iyi bilirler pilav yapmak için suda temizlerler işte o suya koyduğunuz pirinci suda bir gece bekletin bekledikçe faydasıda artıyor daha sonra suyun alt kısmında krem tarzında bi tortu kalıcaktır pirinçlerin kalıntısı suyu dökün pirinçleri alın tabiki ve bekletip kullanın kesin çözüm ve doğal üç haftada sivilceleriniz yok olmuş olacaktır.

 6. merve 02/07/2016 Tarih 12:14 #

  benim de sivircelerim vardı ve ben kirşen kulandım bir gecede etkisini gördüm hepinize tavsiye ederim arkadaşlar bir diyer önerim ise buz bence sivircelerin üzeribe buz sürün ama fazla bastırmayın ki kırmızı laşmalar çabuçak geçsin ben bunları yaptım ve 5 günde yüzüm pürüsüz oldu tavsiye ederim sizde deneyin bu farkı görün 🙂

 7. Seyma 26/08/2016 Tarih 08:24 #

  Merhaba ben 21 yaşındayım 1 sene önceye kadar çok pürüzsüz bi cildim vardı fakat 1 senedir sivilceye benzeyen kızarıklıklar çıktı. Oynamıyorm da ve yüzüme yayılıyor ama sivilce gibi iltihaplı değil ve gitmiyor ne yapabilirim?

 8. Ozgur 18/09/2016 Tarih 19:28 #

  Limon suyu gül suyu maskesini yaptım çok kasiniyor ve yanıyor normalmi?

 9. monster 09/10/2016 Tarih 23:14 #

  Arkadaşlar ben salatalık yapıcam ve ardından buz surucem baya alır dıye dusunuyorum ıns alır yaaa

 10. Yasemin c 30/10/2016 Tarih 05:47 #

  Bir cildiye doktoruna gorunmen daha iyi olur çünkü yasina bağlı olarak sivilcelenmen gayet doğal bir durum. Doktorun sana onerecegi şeyleri kullanmalisin

 11. Sena nur 20/11/2016 Tarih 19:32 #

  Limon da çok yaramıyor ama. Şişkinlikleri hafif iniyor o kadar. Ama yine de dene

 12. Ümran 18/01/2017 Tarih 21:34 #

  Sirke kullanın etkisi cokk

 13. Ömer 30/01/2017 Tarih 18:27 #

  arkadaşlar benden size tavsiye hastahaneye gidin cildiye bölümüne ve doktorunuzdan acnemix jeli isteyin yemin ederim işe yarıyor

 14. Seyfullah Avcı 06/03/2017 Tarih 13:09 #

  Yüzümde sakal çıkmıyor diye sarımsak sürDüm yüzümde nokta halinde kızarıklık oluştu ne yaparsam GeCer yardımcı olurmusunuz

 15. leyla 31/08/2017 Tarih 04:58 #

  Bence limon yoğurt ve bali bir çay kasığında aynı miktarda karistirin
  Akşam yatmadan önce sürüp ya yarım saat bekleyip ilik su ile yıkayın yada sabah kalkınca yıkayın
  Bir sonuç görmek istiyorsanız her akşam tekrarlayın
  :-):-):-);-);-);-)
  (akşan yapinki limon gün ışığında yüzünüzü tahrik etmesin)

 16. Elif 12/09/2017 Tarih 20:02 #

  Onu bunu bırakın da, sivilcelerim vardı her hafta sokagı cıkmak istemezdım görünce bunalıma girip sabahtan aksama kadar sivilce nasıl gider dıye herseyı denedim, fakat bırgun doktora gıtmek istedim allah razı olsun ondan bana aknetrent dıye yap ve nadixsa dıye bır krem verdı tedavi 6 ay surdu sıze yemın ederim kı yuzumde tek sivilce yı bırak ız bıle kalmadı sımdı sokagı cıkınca arkdslarım yuzıne ne surdunde parlıyor dıyo hıcbırsey kullanmıyrm

 17. adooş 14/09/2017 Tarih 20:51 #

  ben 17 yaşındayım ve bende 1den çok sivilce vardı bir ablamın tavsiyesiyle bir sivilce ve kızarıklık giderici yaptık
  öncelikle bir cezveye 1 bardak sirke ve 1 yemek kaşığı çörekotu karıştırınız ve tüpün üstünde kaynatın ve dolaba bırakın ve soğumasını bekleyi soğuduktan sonra peçete veya pamukla yüzünüze sürün bu yapacağınız karışımın güneş görmemesi lazım yüzünüze gece yatmadan önde sürün ve 15 gün vurun 5 gün ara verin bunuda söyleyeyim gözlerinize biraz yanma hissi gelicek endişe etmeyin 2 dakka sonra geçer alerji için ilk önce elinizde test edin…!!! M.Arif A.

 18. Ayşegül 25/11/2017 Tarih 20:03 #

  Merhabalar 23 yaşındayım ve yüzümde sivilce başlangıcı gibi şeyler çıkmaya başladı .iltihaplı değil ama kırmızı nokta şeklinde yüzümün her yerinde çıkmaya başladı . İlk defa böyle bir problemle karşılaşıyorum daha önce yüzüme hiç maske denemedim . Bir şeye alerjimde Yok ne yapmam gerekiyor ?

 19. Esra 17/01/2018 Tarih 20:37 #

  Limonla yoğurtlu deneyin muazzam bi etkisi var

Bir cevap yazın