Sivilceye Ne İyi Gelir? (Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler)

Sivilce cilt sorunları arasında açık ara önde. Sivilceyi cilt lekeleri, siyah noktalar gibi diğer problemler takip ediyor ama bu iki sorun sivilcenin yanına bile yaklaşamıyor. Peki, nedir bu sivilce? Neden oluşur? Nasıl geçer? Ve en önemli soru sivilceye ne iyi gelir? Adım adım bu soruların cevaplarına bakalım.
Hemen “sivilceye ne iyi gelir” bölümüne atlamadan tüm yazıyı okumanızı tavsiye ederim çünkü sivilcelerle uğraşmak yada -en azından- daha az uğraşmak istiyorsanız sivilcenin nedenlerini de bilmeniz gerekiyor.

Sivilce Neden Olur?

Öncelikle şunu söyleyeyim; ergenlik dönemindeyseniz sivilcelerden korunmanın pek bir yolu yok gibi. Bu durum sizin dışarıdan yapacağınız müdahalelerle ilgili değil, yetişkinliğe geçişte yaşanan hormon düzensizlikleriyle alakalı. Ama doğru bir cilt bakımı ve kullanacağınız doğru doğal ürünlerle en azından sivilcelerin çok yayılmadan daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ergenlik dönemindeki her 10 kişiden (kız veya erkek fark etmez) 8’inde sivilce görülüyor. Bazılarında, örneğin cildi yağlı olanlarda daha sık ve daha büyük sivilceler oluşurken bazılarında daha az görülebiliyor ama sonunda neredeyse herkesin sivilcesi oluyor.

İyi haber ise ergenlik dönemi bittikten sonra sivilceler büyük oranda azalıyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sivilcelerin iz ve leke bırakmadan iyileşmesine dikkat etmek.

Hormon düzensizliği ergenlik dönemi dışında kadınlarda gebelik ve adet dönemlerinde de görüldüğü için bu dönemlerde de sivilcelerin oluşması normal.

Peki, hormon seviyesindeki dalgalanmalar nasıl sivilceye yol açıyor?

Bunun nedeni homon dengesizliğinin ciltte yağ üretimini artırması ve bu fazla yağın cilt gözeneklerini tıkayarak sivilceye neden olan bakteriler için uygun bir ortam yaratması.

Pek çok yerde gözeneklerin “cilt temizliği düzenli olarak yapılmadığı için” tıkandığını okumuş olabilirsiniz. Ama gerçekte bu bilgi doğru değil. Az önce belirttiğim gibi cilt gözenekleri kirden değil cildin ürettiği fazla yağdan tıkanıyor.

Ergenlikte, adet veya gebelik dönemlerinde yağ üretimi cilt tipinizden bağımsız olarak artıyor. Yani normalde kuru bir cildiniz olabilir ancak hormonların seviyesi değiştikçe cildiniz yağlanır ve sivilceler çıkar.

İlerleyen yaşlarda ise sivilce sorunu daha çok cilt tipinden kaynaklanıyor. Eğer yağlı bir cildiniz varsa ergenlik dönemindeki kadar olmasa da sivilcelerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sonu sivilce olan aşamaları şöyle sıralayabiliriz;

1) Ciltte bulunan yağ bezleri “sebum” adı verilen yağ, keratin ve epitel birikintisi içeren yarı sıvı madde salgılar. Biz buna kısaca “yağ” deriz.

2) Cilt tipi (yağlı cilt) veya hormon değişimleri nedeniyle normalden fazla üretilen yağ gün içinde cilt yüzeyinde birikmeye başlar.

3) Bu yağ cilt yüzeyinde her an mevcut olan ölü cilt hücreleriyle birlikte cilt gözeneklerine dolmaya başlar.

4) Bu gözeneklere bakteriler de gelir. Bir süre sonra tıkanan gözenek içerisinde bulunan bakteriler bölünmeye ve çoğalmaya başlar.

5) Bakterilerin sayısı yeterli çoğunluğa ulaşınca bölge iltihaplanır, şişer, kızarır ve sivilce oluşur.
Eğer tıkanan gözenek tamamen kapalı kalırsa “beyaz nokta” dediğimiz yağ noktacıkları, gözenek açıksa “siyah nokta”, iltihap cildin altında birikmeye devam ederse “kırmızı sivilce”, vücudunuz bu iltihaba tepki verirse içi irin dolu olan “beyaz sivilce” oluşur.

Sivilcenin oluşumu hakkında bilgilerden sonra bu sivilcelere karşı yapabilecekleriniz nelerdir bir de onlara bakalım.

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilcelerin oluşmasını önlemek veya geçmesini hızlandırmak için mucize bir çözüm yok ancak alabileceğiniz tedbirler ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Sirke: Evet kokusu herkesin hoşuna gitmeyebilir kabul ediyorum ama sirke sivilcenin nedeni bakterilerin temizlenmesi için çok etkili bir ürün. Mevcut sivilceleri bakterilerden arındırmak ve dolayısıyla daha kısa sürede, fazla büyümeden geçmesini sağlamak için de sirke kullanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı sirkeye 2 yemek kaşığı iyi su ekleyin. Bu sirkeli suyu pamukla sivilcelere sürün ve kurumasını bekleyin (en az 10 dakika). Sora yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün. Bu uygulamayı sivilceler geçene kadar her gün, gün içinde 4-5 kez tekrar edin.

Patates: Çiğ patatesin iltihabı önleme ve iyileştirme özelliği var. Çiğ patatesi ortadan ikiye bölün ve iç kısmını sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün. Katı meyve sıkacağınız varsa suyunu sıkarak pamukla sivilcelere pansuman yapabilirsiniz. Patatesi sürdükten sonra en az 15 dakika bekletin sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Artan patates suyunu buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde 4-5 kez yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı antifungal (mantar önleyici) ve anti bakteriyel doğal yağlar arasında belki de en güçlü olanı. 2-3 damla çay ağacı yağını bir pamuğa damlatın ve sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün. Yüzünüzü yıkamanız gerekmiyor. Her gün uygulayabilirsiniz.

Aspirin: Sivilceler için en çok önerilen uygulamalar arasında yer alan aspirin maskesi hem sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcım olur hem de sivilceler nedeniyle tahriş olan, kızaran cildi yatıştırır.

2-3 kaplamasız aspirini (bildiğimiz, mat renkli aspirin) ezip toz haline getirdikten sonra az miktarda suyla karıştırıp krem kıvamına getirin. Sivilcelere ve çevresindeki bölgeye sürüp 20 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar 2 günde bir kullanabilirsiniz.

Bal: Anti bakteriyel olan balı bakterileri temizlemek, kızarıklığı azaltmak ve cildi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bir parça balı direkt olarak sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin. Suyla durulayabilirsiniz. Her gün kullanıma uygundur.

Yumurta Sarısı: Yumurta sarısı cildi beslerken içerdiği omega 3’le sivilcelerin arkalarında iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur. 1 yumurtanın sarısını çırptıktan sonra sivilcelerin üzerine sürün. 1 saat kadar beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar günde 2 kez her gün tekrar edebilirsiniz.

Limon: Limon içerdiği asitle sivilcelerin kurumasını hızlandırır ve fazla yağı alarak yeni sivilcelerin oluşmasını önler. Taze sıkılmış limon suyunu pamukla sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Limonu yüzünüzde çok uzun süre bekletirseniz cildinizi fazla kurutabilir ve tahrişe neden olabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra çok kuruluk olursa nemlendirici kullanabilirsiniz.

Not: Limon sürdükten sonra güneşe çıkmayın çünkü limon suyu güneşle birleştiğinde cilt lekelerine yol açabilir.

Sarımsak: İltihaplı sivilceye en iyi antibiyotik gelir ama 2-3 sivilce için kabızlık, ishal, halsizlik gibi pek çok yan etkisi olabilen eczane antibiyotiklerini kullanmak pek doğru değil. Üstelik her antibiyotik her bakteriyi öldürmüyor ve antibiyotiği en az 4 gün düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Bunun yerine ilaç antibiyotik yerine daha etkili olan “doğal antibiyotiklere” yönelmek lazım.

Doğal antibiyotik deyince ilk akla gelen ise sarımsak. Sarımsak sivilceye iyi gelir ama sadece sivilceye iyi gelmez tansiyonu da düşürür. Bağırsaklardaki bakterileri de temizler, C vitamini bakımından da zengindir. Yani sarımsak yemenizi engelleyen bir sağlık koşulunuz yoksa sarımsak yemenin pek çok faydasını görebilirsiniz.

Sarımsağı sivilceler için harici kullanma yöntemi ise şöyle; 1 orta boy sarımsağı kaşıkla suyu çıkıncaya kadar iyice ezin. Sonra parmak ucuyla sivilcelerin üzerine, birazda çevresine sürün ve öylece bırakın. Tüm yüzünüze sürmeyin ve ovalamayın. 15 dakika beklettikten sonra suyla yıkayın. Hassas bir cildiniz varsa sarımsağı sürdüğünüz bölge hafifçe kızaracaktır ama geceden yaparsanız sabaha kızarıklık kalmaz. Çok yanma olursa sarımsağı yıkadıktan sonra buzla kompres yapabilirsiniz. Sarımsak uygulamasını sivilceler geçene kadar her gün yapın.

Çay Ağacı Yağı: Aşağı yukarı her aktarda bulabileceğiniz çay ağacı yağı sivilceye iyi gelir çünkü etkili bir anti bakteriyeldir. Sivilcelere düzenli olarak çay ağacı yağı sürerseniz sivilce sonrası iz ve leke kalması riskini önemli oranda azaltabilirsiniz.

Sivilceye İyi Gelen Özel Karışım

Vaktiniz varsa ve sivilcelerle inatlaştıysanız bu yazacağım özel karışımı deneyin. İhtiyacınız olan malzemeler; E vitamini ampulü (eczanelerde bulabilirsiniz), üzüm çekirdeği yağı ve aspir yağı (bazı yerlerde yalancı safran yağı da diyorlar). 1 E vitamini ampulünü kırın ve 2 çay kaşığı üzün çekirdeği yağı, 2 çay kaşığı aspir yağıyla karıştırın. Karışımı cam bir şişeye alın ve her gece yatmadan önce sivilcelere sürün.

E vitaminli bu yağ mevcut sivilcelerin, özellikle büyük kırmızı sivilcelerin boyutunu küçültür ve daha az sivilce çıkmasını sağlar. Herkes için aynı etkiyi yaratır demiyorum ama bir denemeniz de fayda var. Bu yağı kullanmadan önce cildinizin temiz olması gerekiyor ve yağı sivilcelere sürdükten sonra bu bölgeye fondöten, krem gibi kozmetik ürünleri sürmemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak sivilce öyle veya böyle çıkacak. Ama ne kadar sık çıkacağını kontrol etmek, geçtikten sonra iz, leke kalmamasını ve daha kısa sürede geçmesini sağlamak büyük oranda sizin elinizde. Doğru bakımla ve sivilceleri elinizle kurcalamayarak bu problemi en azından “kontrol altında olan bir probleme” dönüştürebilirsiniz.

Videolar
Cilt gözeneklerini ve sivilceye neden olan bakterileri temizleyen sirkeyi cildinizde nasıl kullanabileceğinizi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Düzenli olarak kullanıldığında sivilce izlerini hafifleten ve sivilcelerin daha hızlı geçmesine yardımcı olan çiğ patates uygulamasını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Cildi temizleyen ve besleyen, aynı zamanda sivilceleri iyileştiren yumurta sarısı maskesini bu videoda izleyebilirsiniz.

Hem sivilce izlerine hem de sivilcelere iyi gelen doğal beyazlatıcı limonu cildinizde nasıl kullanabileceğinizi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı sivilceleri iyileştimek için nasıl kullanabileceğinizi aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Sivilceye neden olan bakterileri temizlemek için önerilen çay ağacı yağını nasıl kullanıldığını bu videoda görebilirsiniz.

Kaynaklar

, , , ,

Sivilceye Ne İyi Gelir? (Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler) için 95 Yorum Yapılmış

 1. alara 25/08/2015 Tarih 14:10 #

  Bence sivilceler için cildinize limon kullanmayı bırakmalısınız limonda bulunan asit daha çok tahriş edecektir. Özellikle hassas ciltlere de doğal içerikli ürünler tavsiye ediyorum.

  • kübra 02/11/2015 Tarih 12:43 #

   Alara bende limon suyu kullandım alnımdaki sivilceler çoğaldı daha çok oldu o yüzden artık kullanmıyorum yoğurtlu karbonat maskesi yaptım oda çoğalttı kızarıyor kaşınıyor sivilcelerim büyüyor sonra tüm yüzümde çıkıyor her şeye alerjim var. O yüzden yapamıyorum bana bir şey önerir misiniz çok kötü duruyor herkes dalga geçiyor bende üzülüyorum bir çözüm önerir misiniz?

   • kossovalı 07/12/2015 Tarih 21:20 #

    Bol bol kiraz yiyin sabah yağ yemeyin çikolata yemeyin çerez türü şeylerden uzak durun bol bol sebze Meyve yiyin çok yağlı şeylerden uzak durun

   • tayfun 29/12/2015 Tarih 20:38 #

    Badem ozlu krem muthis hic bisey kalmadi yuzumde

    • Bir dost 27/05/2016 Tarih 20:25 #

     Peki onu nerde bulabilirim aktarlarda varmıdır bir de fiyatı nedir

    • can 28/04/2018 Tarih 13:40 #

     Kardesim cidimisin

   • freedom 18/02/2016 Tarih 07:45 #

    Uzmanlara danis onlar yardimci olurlar bunu en iyi uzmanlar bilir bndensoylemesi

   • meryem 02/04/2016 Tarih 07:42 #

    senin yuzun hassas olabilir bunun icin bir dokyora gozukmen gerekiyor iceriden bir muayene olman gerek benim bazi sorunlarim var ictende yapiyorum ama cildimdeki lekeler duruyor en iyisi doktora gozukmen kan azligi stress mide hastaliklari kabizlik kadin hastaliklari buna yol aciyor.

   • Buket 05/11/2016 Tarih 04:26 #

    Kübracım elma sirkesi pamuk yardımıyla uygula ..

   • İpek Arahan 14/07/2017 Tarih 12:48 #

    Tavsiyelerim ! Merhabalar ben cilt doktoruyum çoğu kişi limon sağlıksız demiş ve doğru söylemişler. Limon cildinizi tahriş eder bu yüzden limonu tek sürmeyin eğer illa limon sürecekseniz bal ile limon suyunu karıştırın ve 10-15 dakika yüzünüzde bekletin. 10-15 dakika sonra yüzünüzü saf su ile bal ile limondan arındırın. Yüzünüzü arındırdıktan sonra (DOVE) marka nemlendiriciyi yüzünüze sivilcilerinizin olduğu bölgelere masaj yaparak kremi uygulayın ! Yaklaşık 1 saat sonrada kendinize salatılık püresi hazırlayın (KABUKLARI SOYULMUŞ ŞEKİLDE) püreyi yaptıktan sonra içine 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve 20-25 dakika buz dolabında bekletin. Beklettikten sonra yüzünüze uygulamaya başlayın yine 10-15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü saf su ile ballı salatalık püresinden arındırın! Eğer bu yöntemlerde cildinize yaramazsa bir cilt doktoruna gitmenizi öneririm ! Sağlıkla kalın !

    • Fatmanur 22/06/2018 Tarih 17:31 #

     Kolay yol varmı bide ben sirke denedim ne olur

   • beşiktaşlı 10/12/2017 Tarih 19:03 #

    yağlı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin yüzünüze çok dokunmayın ve elinizden geldiğince yüzünüzü güzelce yıkayın.Ben bal kullanıyorum ve sivilceler gitti hiç bişey kalmadı bunlara dikkat edin sizin sivilcelerinizde gidecektir.

   • Hamiyet 16/02/2018 Tarih 11:37 #

    Kübra ben de bir cözüm var ama ileştirirmi bilmem (bal 5 tane aspirin ve limon) yalnız bu aspirin ermesiyle kadar bekkiçek sonra
    sürebilirsin

   • Serhat 09/08/2018 Tarih 10:47 #

    Diş macunu sürebilirsin sivilce olan yatarken

  • atbh 13/06/2017 Tarih 11:37 #

   sanane be tip

 2. Beyza 12/10/2015 Tarih 04:10 #

  Ben limonu denedim çok azcık işe yarıyor.

 3. reyhan 11/11/2015 Tarih 18:08 #

  Limon yara yapıyor arkadaşlar kesinlikle kullanmayın ayrıca arkadaşın dediği gibi kaşıntı yapıyor hassas ciltler için falan değil sadece herkes için kullanmayın başka doğal yollar deneyin.

  • edanur 05/02/2016 Tarih 20:54 #

   Herkes için değil canım sadece hassas ciltlerde oluyo cildi odun gibi olan insanlarda nasil bi etki yapabilirki azcik mantik lütfen

  • deniz 26/10/2017 Tarih 10:10 #

   arkadaslar beyaz macun kullanın dogal yontemle o iyi geliyor ben hep kullanıyorum…

 4. sinem 25/11/2015 Tarih 07:30 #

  Ben limon yaptım sivilcelerimi yaktı ama sonra büyük sivilcelerimi indirdi

  • osman 12/05/2016 Tarih 14:17 #

   niye o insan deil mi

  • gülandar 20/10/2017 Tarih 10:20 #

   Aynn sivivilceleri yakiyo ve sonrada kurutuyo

 5. aslı 26/11/2015 Tarih 19:02 #

  Dove nin sabunuyla yüzünüzü durulayın cildinizi yağlardan arındırır ve temizler sonrada isterseniz bebek pudrası (nıvea) ile yüzünüze ince bir maske yapın yumuşatır ben yaptım sivilcelerim çok azaldı denemenizi tavsiye ederim

  • mervee 09/02/2017 Tarih 16:59 #

   iyi.

 6. ahmet 30/11/2015 Tarih 12:11 #

  Arkadaşlar çay ağacı yagi çok etkili tavsiye ederim

 7. Zehra 25/12/2015 Tarih 16:59 #

  Ben limonu denedim işe yaradı

 8. Elif 25/01/2016 Tarih 10:43 #

  limon diyosunuzda amn neymiş tahliş ediyomuş yoo ben yaptım 1 tane bile kalmadı

  • sidoo 14/10/2016 Tarih 09:33 #

   Gercekten ise yariyormu

 9. Tahir 25/01/2016 Tarih 22:49 #

  Başka ne kullana biliriz

  • elçin 21/06/2016 Tarih 17:19 #

   2 çay kaşığı bal ve 1,5 çay kaşığı tarçını iyice karıştırın ve yuvarlak yaparak sürün ben denedim işe yaradı

 10. Esma 04/02/2016 Tarih 18:34 #

  Kesinlikle soğan suyu iyi geliyor ibrahim saracoglu tarif

 11. edanur 05/02/2016 Tarih 20:53 #

  Benim cildim çok hassas arkadaşlar hemen çatlıyo benim ne yapmam gerek

  • Rana 11/06/2016 Tarih 13:47 #

   Cildiyeciye gitmeni tavsiye ederimm

 12. Hasan 10/02/2016 Tarih 13:45 #

  Ben bunlarin cogunu denedim hic bir ise yaramdi en iyisi kan vermek ben birinden duymustum son care denedim ve 2 haftaya sivicelerimin hepsi söndu ve yok oluyor.deneménizi tavsiye ederim internetteede araştirabilirsiniz.

 13. merve 27/02/2016 Tarih 17:02 #

  sirkeli olan çözümü uyguladıktan sonra suratım kaşınmaya başladı ilk defa yaptığım için mi

  • asdfgh 14/06/2016 Tarih 08:58 #

   Hayır cildin hassas oldugu için bir daha deneme bence cildin daha kotu olur

  • salih 09/07/2016 Tarih 06:52 #

   Evet ilk bende de oldu alıştırman lazım yüzünü.

   • Huzeyfe 04/01/2017 Tarih 21:46 #

    Kardeş ben sirkeyi denedim yıkayınca yüzümü sürdüğüm yerler kıpkırmızı sürmediğim yerler ten rengim oldu iz ve simdide nemlendirici sürdüm yandı biraz gecermi o izler ???

  • mervee 09/02/2017 Tarih 17:02 #

   benim yüzüme alerji yapmıştı sirke kızarmıştı baya 😀

 14. Irem 04/03/2016 Tarih 22:46 #

  Meraba ben herseyi denedim cildim oldukça hassas ve çabuk etkilenen yağlı bir cildim var limonu herseyi denedim limonu skin deneyeyim limon bulunduğu asitle sivilceleri kurutsada iz bırakıyor ben yüzümü her akşam her sabah dalin sonra Migros da satılan Defne sabunu kullanıyorum az bişey kaldı 2 günde bir yüzümde akne sivilce olan bölgelere diş macunu sürüp sabaha kadar bekletiyorum yıkıyor um sabah ılık suyla nemlendiriyorum gayet memnunum tavsiye eeerim

 15. meryem 02/04/2016 Tarih 07:39 #

  benim yasim 14 yuzumde asiri derecede siyah nokta var neredeyse yuzumun heryerinde onlar zamanla kabarip sivilceye donusuyor yuzumde bayagi yagli ne yapa bilirim acaba bunlar benim yasim kucuk oldugu icin sonradan sorun yaratmazmi maskeler?

  • Ranya 04/09/2016 Tarih 09:12 #

   Cnm senin daha ergenlik zamanı çok olması normaldır ama baktın geçmedi doktora git

  • Fatmanur kılıç 01/11/2016 Tarih 11:44 #

   Canım bal birebir çözüm

 16. fatmanure 23/04/2016 Tarih 21:25 #

  Siyah nokta için yumurta akı maskesi birebir… yumurta aını iyice çırp temiz yüzüne sür sonrada üzerine ağda bandı koyup 20 dakija bekle ve yavasca çek içinden çıkanları göreceksiniz…

  • Elif 04/11/2017 Tarih 10:23 #

   Gercekten ise yariyormu ayni bu bim lerde satilan burun bandindaki sonucmu oluyor

  • Birsemaa 15/11/2017 Tarih 20:22 #

   Yüzde iz bırakmıyor mu ağda bantıyla çekince. Onu da geçtim agda bantına agda yapıştırıyımuyuz

 17. Sümeyye 03/05/2016 Tarih 18:22 #

  Kullanmadim birsey kalmadı çok canim sıkılıyor napmam lazim bilmiyorum

 18. seref 06/05/2016 Tarih 10:00 #

  Hc biri olmuyor

 19. berkay 22/06/2016 Tarih 15:13 #

  Arkadaşlar kükürt sabunu kullanın hem ucuz hem etkili 1 günde geçirdi sabunu köpürtüp sivilce olan yere sürün zaten o köpük suratınızda kuruyo kurduktan sonra suyla yıkayıp temizleyin ben 5 tl ye almıştım aktarlarda satıliyo çok iyi etkili tavsiye ederim hiç Bişey iniz kalmıyor yüzünüze yağlı ise de yağları gideriyor

 20. Zerda@@ 23/07/2016 Tarih 09:56 #

  Her şeyi denedim ama olmadı lütfen yardımcı olun.

 21. Elif 13/08/2016 Tarih 20:14 #

  Asprin maskesini 17 yaşından küçükler yapmamalı.Ayrıca kuru ciltler de yapmamalı, yapmak zorunda kalırsa bile ayda 1 falan yapmalı. Yağlı ciltlerse haftada 1 kere yapmalı. Eğer 2 günde bir yaparsanız cildiniz o maskeye alışır ve hiçbir etkisi olmaz. Çok yanlış bilgi vermişler. Ben haftada bir yapmaya başladım ve ilk yaptığımda yüzümü parlak gösterdi, kızarıklığı o an için giderdi. Güzel bir maske. Düzenli yaparsam etkisini daha çok göreceğime inanıyorum. Ayrıca ben içine bal karıştırıp yapıyorum. Öyle daha etkili diye duymuştum. Maskeyi yıkadıktan sonra da yüzünüze nemlendirici sürmeniz daha iyi olur. Çünkü bu maskeden sonra cilt çok kuruyor. Güneş ışığından etkilenmemek için de geceleri yapmanız daha mantıklı. Benden bu kadar. Okuyan olur belki, yardım etmiş olurum. Umarım bir gün pürüzsüz bir cilde sahip oluruz.

 22. Ranya 04/09/2016 Tarih 08:45 #

  Ya arkadaşlar benim cildim çok yağlı ve hassas sizce ne kullanmalıyım ???

 23. burcu 17/09/2016 Tarih 20:14 #

  Farmasi markası var makyaj ürünleri satiyo çay agaci serumu sabunu plink var set olarak ben kullaniyorm çok etkili

 24. rümeysa 18/09/2016 Tarih 08:57 #

  12 yaşındayım ve yüzümün neredeyse heryeri sivilceyle dolu küçük büyük hepsinden var napmalıyım burdaki şeyler bana bir zararı olurmu yani denesem çok sıkıldım şu sivilceler den 1 yıldır var ama hala geçmedi ne yapmalıyım bu sivilceler beni çok çirkin yapıyor lütfen cevap yazın

 25. monster 22/09/2016 Tarih 20:38 #

  Arkadaslar ben sıvılcemı sıktıktan sonra lımon kolanyası suruyorum ız falan kalmıyı ve 3.4 saate beyazlıyo yok oluyo

 26. monster 22/09/2016 Tarih 20:39 #

  Lımon kolanyası

 27. mustaz'af 29/09/2016 Tarih 18:51 #

  Limon işe yaradı bende hem sivilcelere hem siyah noktaya iyi geldi geçti hepsi cildi de güzelleştirdi

 28. Elif 09/10/2016 Tarih 10:55 #

  Benim alnımda hep sivilceliydi ve iz olmustu ama limon cok iyi geliyor hemen kurutuyor.

 29. senanur 14/10/2016 Tarih 17:06 #

  limon her alanda önerilen bir ürün tahriş yaparmı bilmem ama gerçekten işe yarıyor

 30. monster 25/10/2016 Tarih 19:10 #

  He bıde arkadaslar ben elma sırkesıne baslıcam bu aksam hadı hayırlısı ınsallah gecer yaaa

 31. Fatmanur kılıç 01/11/2016 Tarih 11:42 #

  Kesinlikle limon ve ball

 32. özal 29/12/2016 Tarih 08:16 #

  Benim bildigim limon iz birakir en iyisi sogan suyu gül suyu ve elma sirkesi

 33. özal 29/12/2016 Tarih 08:18 #

  Bunlari pamukla yuzunuze surun temizler cok ciddiyim ama elma sirkesini suyla karistirn kesinlikle .

 34. Derya 02/01/2017 Tarih 17:18 #

  Ya arkadaslar ben limon deniyimk sizce kararsizim

 35. Murat 19/01/2017 Tarih 23:43 #

  Psikolojik etkisi de var arkdaslar. Fazla düşünmeyin sirke ise yarıyor ama biraz yanıyor idare edin değişimi fark edeceksiniZ

 36. Kardelen 26/01/2017 Tarih 17:30 #

  Bn 15 yaşındayım ve yüzümde kabariklar var ne bulursam sürüyorum ama fayda etmiyor limonuda deniyorum kasiniyor yüzüm sivilcelerime ne yapmam gerek bilmiyorum sabahtan akşama kadar internette arama yapıyorum maxemelerim var ise hemen yapıyorum bana ne öberirsiniz? Ne olur cvp yazın arkadaşlarım benimle dalga geçiyor yanardağ diye onların yüzlerinde hiç birşey yokkk

  • Hatice Kübra Kuş 06/03/2018 Tarih 18:52 #

   Hayatı sadece görünüşten ibaret sanıp sizinle dalga geçen özgüvensiz yarım akıllılara takılmayın. Onlardan uzak durun sadece can sıkarlar. Kendinize güvenin. Sivilce elbet bir gün geçer.

 37. İsmi 11/02/2017 Tarih 12:39 #

  Kizlar benim jildim cok kuotu akneli siyah noktali ve de lekeli bana bir uol guosterin litfen

 38. fatma 24/02/2017 Tarih 14:17 #

  herkes bişi söylüyor korkuyorum valla..

  • prencies 03/01/2018 Tarih 19:57 #

   bnde

 39. Fatoş 08/03/2017 Tarih 12:46 #

  Hiçbirşey yaramıyo bana doktora bile gittim gecmiyo

 40. Gamze 09/03/2017 Tarih 10:53 #

  Hepsini tavsiye veriyorum gençler

 41. Sema 21/03/2017 Tarih 15:49 #

  Merhaba ben 14 yaşımdayım ve yüzünde büyük sivilceler çıkmaya başladı. Okulda çok sıkıntı yaşıyorum. Ne yapmam lazım yardım eder misin iz

 42. nisa 02/04/2017 Tarih 12:38 #

  limon kullnmayn daha çok oluyo sirke ise zaman kaybı çiğ patatesi deneyin. daha 10 yaşındayım aşırı derecede sivilcem var.

  • Aysel seyedrezaei 26/11/2017 Tarih 07:50 #

   Katılıyorum canım bende 10 yaşındayım limon olmadı bal olmadı şeker olmadı gidip yüzüme ne sürüceğime şaşırdım

 43. gamze 29/06/2017 Tarih 07:58 #

  Bence limon okadar da kötü deyil ayrıca biraz yoğurtla limonu karıştırırsanız kaşınma azalıcaktır limon yoğurt karışımını tavsiye ederim

 44. koçero 16/07/2017 Tarih 14:59 #

  kulanmadigim sey kalmadi hic biri ise yaramadi

 45. selma 24/07/2017 Tarih 18:06 #

  merhaba
  yüzümde gecmek bilmeyen sivilceler vardı limon kullandım kuruyor ama tekrar yeniliyordu
  internete gezerken katran damlası diye bir sabun gordum ilk basta inanmadım ama denemekten ne cıkar deyip sipariş verdim bir hafta icinde farkını gormeye basladım şimdi sadece izleri kaldı izlerini gecirmek icin pirinc sabunu kullanıyorum herkese tavsiye ederim

 46. ayse 29/08/2017 Tarih 21:05 #

  burnumun üzerinde koçaman cıktı nasıl gecicek

  • Akneye son 11/10/2017 Tarih 21:04 #

   Dış macunu ve tuzu karıştırıp 15 dk bekle sonra yıka şonuç alırsın

  • Paj 02/01/2018 Tarih 18:28 #

   bisey yapma gecer kendi

 47. Güler 28/09/2017 Tarih 23:51 #

  Ben 17 yaşındayım benim sivilcelerim bu aralar çok çıkmaya başladı ben bunlardan hangisini yapsam iyi gelir arkadaşlar bana yardımcı olun

 48. Akneye son 10/10/2017 Tarih 19:24 #

  Benimde hayla devam ediyor ama faydasını gordugim de oluyor bunu her akşam yatmadan once yapın

  Yarım limon suyu elma sirkesi (yemek kaşıgı) 1 çay kaşıgı şeker sade soda (bi çay kaşıgı) şeker yerine aspirin veya sarımsak da olur faydası var

  Bu malzemeleri karıstırın ve buzdolabındaki kupluge koyun buz olarak her gece bi küp buzu akne olan yere uygulayın ve sabah yıkayın

  Fazla sivilcesi olmayan kişilerde inanılmaz etki yapıyor (tek gecede sonuç)

  Fazla sivilcesi olan ise devam etsin

  HERKESIN TEMİZ BIR CİLDE SAHİP OLMASİ DİLEGİYLE….

 49. Murat 08/11/2017 Tarih 01:19 #

  Arkadaşlar Hassas cildi olanlar olmayanlar Diş Macunu surun sivilceye hepsi yok oluyo Siyah noktayada Eczanede ozel maske satiyolar onu suruyosun kiruyo sonra kopariyosun Cild Gozeneklerin Tamemen Boşaltiyo Kara noktalar gidince cilt nefes aliyo otomatikman sivil celer kendiliyinden yok oluyo Ama hizlo coz isterseniz Diş Macunu kullanin

 50. Seval 04/12/2017 Tarih 08:57 #

  Ayy valla okudukça kafam karıştı biri birine süper çözüm derken öteki asla denemeyin diyor
  Ama birinin ciddi ciddi bi yorum yazması lazım bence

 51. Ela 16/12/2017 Tarih 22:07 #

  Herkez farklı çözüm uretlyor farklı çözüm yok mu? Daha etkili çözüm

 52. prencies 03/01/2018 Tarih 19:55 #

  arkadaşlar benimde arnımda birsürü sivilce çıktı ve ben bunları patlatıyorum elim durmuyo ne yapmalıyım nasıl geçer bu sivilceler gerçekten bu limon çok mu etkiliymiş 1 haftaya geçer mi??sizcee

 53. hüseyin 15/01/2018 Tarih 14:18 #

  benim burnumun üstünde çıkmıştı ben her şeyi denedim kurumadı ama bir akrabamız yara bandı yapıştır geçirtir demişti bende denemekten zarar gelmez dedim ve 1 hafta içinde yok oldu sivilce .

 54. Hicran 18/01/2018 Tarih 19:30 #

  Ya ben sirkeliyi yaptım kızardı napabilirim?

 55. Şeyma 03/02/2018 Tarih 02:36 #

  Şuan sivilce olan yerlerime yumurta sarısını sürdüm yaklaşık 15 dk oldu kurudular yüzümü hareket ettiremiyorum bu arada 11 yaşındayım yüzümde 10-12 tane sivilce var sebebi ne olabilir ?

 56. Tc_Başkan 05/02/2018 Tarih 17:07 #

  Benim çok sivilcenin var 1sene doktor hap verdi ama fayda etmedi bitki sabun kullandım işe yaramadı maske kullandım fayda etmedi .nolur yardım edin bana napnam lazım benim

 57. Tülin 01/03/2018 Tarih 09:57 #

  Bendede çok var herşeyi denedim faydası yok limonsuyunu denicem faydası olurmu

 58. Defne 16/04/2018 Tarih 14:00 #

  Simdi hepiniz burayi iyi dinleyin ben 14 yasindayim okadar sivilcem vardi ki okuldakiler bana yanardag diyordu bir gun eve geldim butun ne karisim varsa denedim fayda etmedi ve kuzenim bana su tarifi verdi arkadaslar deneyin kesin cok etkili tarifi; 1kasik limonsuyu 2 kasik sirke 1 cay kasigi yogurt bu karisimi bir kapta karistirin pamuga batirip sivilceli bolgeye surun 5 dk bekletip soguk suyla yikayin ve biraz krem surun bunu haftada birkez yapin ben bunu denedim yuzum simdi pamuk gibi sizede tavsiye ederim. NOT : ise yariyosa baskalarinada onerin ricada bulunurum

 59. Rahim 12/07/2018 Tarih 06:22 #

  Ya arkadaşlar burunumum yaninda ufak ufak sivilceler ama güneşde gözüküyo ne yapa bilirim

 60. Emrullah beyazer 05/10/2018 Tarih 11:56 #

  Benim de sivilce ve leke sorunlarım var hatta sıkıntıdan kendi kendime yüzümü ovalayarak kazıp yara yapıp sıkıntılara giriyordum şimdi tek çözümüm hiç umursamama oldu 2 ayda geçiyor valla

Bir cevap yazın