Siyah Noktalar İçin Maske (4 Maske Tarifi ve Öneriler)

Siyah noktalar her ciltte görülebilir ancak daha çok yağlı cilt sorunudur. Cilt yüzeyinde bulunan fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerde birikmeye başlar. Gözenek tamamen dolduğunda ise “siyah nokta” gözle görülür hale gelir.
Bu noktalarının bazılarının siyah, bazılarının beyaz olmasının nedeni gözeneğin kapalı olup olmamasıdır. Eğer gözenek açıkça yani biriken yaş havayla temas ediyorsa oksitlenme nedeniyle siyah nokta, gözenek kapalıysa beyaz noktalar oluşur.

Siyah noktaların kötü bir görüntü dışında başka olumsuz yönleri de bulunuyor. Örneğin siyah noktaların bulunduğu bölgelerde daha sık sivilce görülür. Tıkalı gözenekler bakterilerin birikmesi için uygun bir ortamın oluşturur. Biriken bakteriler bir süre sonra iltihaba yol açar. Bu nedenle “siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması” olarak kabul edilir.

Düzenli cilt bakımı siyah noktaları büyük oranda engellemekle birlikte tek neden cildin yağlı olması değildir. Ergenlik gibi hormon seviyelerinde dalgalanmaların meydana geldiği dönemler cildin normalden daha fazla yağlanmasına ve siyah noktaların sayısının artmasına neden olabilir.

Genel olarak kabul edilen “yağlı yiyecekler siyah noktaları artırır” bilgisinin aksine bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar kötü beslenme ve siyah nokta, sivilce oluşumu arasında bir bağlantı bulunmadığının altı çiziliyor. Ama kötü beslenmenin cildin normalden çok daha kısa sürede yaşlanmasına neden olduğu bilinen bir gerçek. O yüzden sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Siyah noktaları temizlemek için bantlar, özel sabunlar, jeller ve daha pek çok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Bu ürünlere para harcamak istemiyorsanız ve daha doğal bir çözüm arıyorsanız aşağıdaki siyah nokta maskelerini deneyebilirsiniz.

1 – Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Cildi besleyen mineraller bakımından zengin olan kilin en önemli özelliği aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi ve fazla yağı almasıdır.

Pembe, yeşil veya beyaz kullanacağınız kilin rengi ne olursa olsun cildinizi yağdan arındıracaktır. Kil maskesini düzenli olarak kullanırsanız gözenekler temiz kalır ve siyah noktalar büyük oranda ortadan kalkar.

Ancak kil maskesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İlki cildinizin aşırı kuruyup tahriş olmaması için kil maskesini en fazla haftada 2 kere kullanmak. Çünkü yağ her ne kadar siyah noktaların başlıca nedeni olsa da cildimizin elastikiyetini koruması ve kırışmaması için o yağa ihtiyacı var. İkincisi ise kil maskesini uyguladıktan sonra iyi bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek. Bu iki noktaya dikkat ederek kil maskesini cildinizi çok kurutmadan ve tahriş etmeden kullanabilirsiniz.

Basit kil maskesi için sadece kil ve suya ihtiyacınız var. Aşırı yağlı ciltler için yeşil kil, daha az yağlı ciltler için beyaz kil öneriliyor ama bence tüm kil çeşitleri aynı ilevi görüyor.

1 yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın ve yoğun bir krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Kil maskesini yüzünüzde ne kadar bekletirseniz cildinizi o kadar kurutur. Bu yüzden tamamen kurumasını beklemeden yıkamak en iyi yöntem.
2 – Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaştırıp ilerde siyah nokta oluşma riskini azaltırken aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu faydalarına ek olarak oldukça besleyicidir ve 3-4 uygulamadan sonra cildinizin daha canlı görünmesini sağlar. Cildiniz çok yağlı değilse cildi kurutan kil maskesine alternatif olarak fazla kurutmayan yumurta akı maskesini deneyebilirsiniz.

1 yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde parmak uçlarınızla sürün. Yumurta akının 15-20 dakika kurumasını bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

3 – Siyah Noktaları Temizlemek İçin Bal ve Süt

Bu maske tüm yüze uygulanmıyor. Sadece siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu bölgelere yapılan ve kozmetik siyah nokta bantlarıyla benzer bir işlevi olan bir uygulama. Bu doğal siyah maske bandını siyah maskeleri önleyen ve gözenekleri temizleyen diğer maskeleri kullanmaya başlamadan önce mevcut siyah noktalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşı sütle karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.

Daha sonra uyguladığınız bölgelerin üzerine sanki yara bandı yapıştırıyormuş gibi hafifçe bastırarak ince bir pamuk (makyaj temizleme pamuğu da olur) koyun.

Bal ve sütün 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Aynı maskeyi süt yerine 1 çay kaşığı tarçın kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

4 – Siyah Noktalara Karşı Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken yulaf ezmesi gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan yoğurt ve yulaf maskesi cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

1 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirdiğiniz (havanda) yulafla karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Pek çok kimyasal madde içeren ve cildi kurutan sabunlar, yüz yıkama jelleri cildin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu tip temizleyiciler yerine yumuşatıcı etkili doğal sabunlar kullanın.

Hiç sabun kullanmak istemiyorsanız %100 saf gül suyu kullanın. Ama gül suyunu seçerken dikkat edin çünkü bazı markalar “gül suyu esansı” içeren ürünler satıyor. Esans olmayacak %100 gül suyu olacak. Ayrıca yüzünüze alkol içeren hiçbir kozmetik ürünü sürmeyin.
Mümkün olduğunca az makyaj yapmaya çalışın. Zaten cildiniz yağlı ve bu yağdan tıkanan gözenekler nedeniyle siyah nokta sorunu yaşıyorsunuz bir de makyajla daha fazla gözeneği tıkamayın. Mecbur olmadıkça makyaj yapmayın. Eve geldiğinizde makyajınızı mutlaka temizleyin. Kesinlikle makyajla yatmayın.
Cildin hijyenini sağlamak için kendinize özel bir havlu kullanın ve havlunuzu 2-3 günde bir değiştirin. Aslında pamuklu havlu yerine kullan at kağıt havlular daha hijyenik. Makyaj malzemelerini paylaşmayın ve yastık kılıfınızı 3-4 günde bir değiştirin.
Yüzünüzü yıkamak için cildi temizleyen ve pH dengesini sağlayan sirkeli su kullanabilirsiniz. 1 ölçek sirkeyi 3 ölçek su ile karıştırın ve yüzünüzü bu suyla yıkayın. Bu karışımı yatmadan önce ve sabah kalktığınızda fazla yağı temizlemek için kullanın.
Karbonat kil gibi cilt üzerindeki fazla yağın alınmasında ve gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkili bir üründür. Karbonat maskesini cildinizi çok kurutmamak kaydıyla haftada 2 kez yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı suyla karıştırıp yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletim bol su ile yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.
Peeling etkili meyve maskelerini düzenli olarak kullanarak cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındırın. Çilek, ananas, muz, portakal veya greyfurt gibi asitli meyvelerle evde peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz.
Cildiniz aşırı yağlıysa çantanızda ıslak makyaj temizleme mendili taşıyın. Bu mendiller gün içinde fazla yağı almak için oldukça kullanışlı.
Siyah noktaları temizlerken hijyeni elden bırakmayın. Temizleme işlemini bol buharlı bir banyo sonrasında yapmak gözenekler açıldığı için daha kolaydır. Aşağı yukarı her markette veya eczanede bulabileceğiniz medikal eldivenler ellerinizdeki bakterilerin cilde temas etmemesi için idealdir.
Siyah noktaları temizlerken cildin tahriş olmaması ve kızarıp morarmaması için çok fazla güç uygulamayın. Gözenekleri temizledikten sonra yukarıdaki maskelerden birini uygulayın. Cildinizi yıkadıktan sonra gözeneklerin kapanması için buz kompresi yapabilir veya yüzünüzü bol soğuk suyla yıkayabilirsiniz.
Videolar
 Aşağıdaki videoda yumurta akını siyah nokta temizleme bandı gibi nasıl kullanıldığını izleyebilirsiniz.

 Siyah nokta ve beyaz noktalar için kil maskesi kullanımını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

,

Siyah Noktalar İçin Maske (4 Maske Tarifi ve Öneriler) için 8 Yorum Yapılmış

 1. Naz 25/08/2016 Tarih 10:19 #

  Çok teşekkürler bilgiler için <3

 2. zeliha 23/10/2016 Tarih 16:25 #

  arkadaşlar ben yumurta akı maskesini uyguladım gerçekten çok işe yarıyor tavsiye diyorum zaten yapımı hepsinden daha kolay

  • sylapberdi 13/03/2018 Tarih 05:57 #

   Yumurta aki maskesini kac kez yaptiginda etkisini gosterir

 3. ayş 17/12/2016 Tarih 17:02 #

  gerçekten çok faydalı bir siteye benziyor. hemen elimin altında olan limonu yüzüme sürmekle başladım işe. sanırım limonun kullanımı gülük kullanıma uygun portakal için öyle yazıyordu çünkü. bütün bu güzel bilgiler için emeği geçen herkese teşekkür ederim..

 4. Cokmutsuzum 15/04/2017 Tarih 18:55 #

  Bal ve sut maskesi hicbir ise yaramiyo umutlarim yikildi

  • asdfgddg 20/01/2018 Tarih 20:58 #

   Düzenli yapmazsan yaramaz…

 5. İsimsiz 14/09/2017 Tarih 12:36 #

  Yumurta akını kaç günde bir yapmalıyız

 6. sylapberdi 13/03/2018 Tarih 05:58 #

  Yumurta agi maskesini kac kez yaptiginda etkisini gosterir

Bir cevap yazın