Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Pürüzsüz bir cilt hangi yaşta olursak olalım hepimizin hayali. Oysa özellikle yüz bölgesinde var olan kırışıklıklar, sivilceler, güneş lekeleri ya da büyüklü küçüklü siyah noktalar birer kabus olarak canımızı sıkabilir. Günümüz gelişen teknolojisiyle cilt üzerinde oluşan cilt sorunlarını çözmek adına birçok tedavi şekli uygulanmaktadır.
Ancak bu teknoloji destekli kozmetik uygulamalar gerek maliyetinin yüksek olması gerekse kimyasal içeriklerinin bulunması nedeniyle her zaman tercih edilmiyor. Bunun yerine düzenli bir cilt bakım rutini oluşturarak, yeri geldiğinde cilde iyi geldiği bilinen ve siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumunu önleyen ya da bunları ciltten temizleyen doğal maskelerden yardım almak en sağlıklı ve hesaplı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Siyah Nokta Nedir?

Diğer adı “komedon” (1) olan siyah nokta, cilt gözeneklerinde biriken yağ, kir ve toz tabakasının birleşmesiyle oluşmaktadır.

Ölü cilt hücreleri düzenli olarak temizlenmediğinde cildin üst kısmında birikmeye başlar ve gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna yol açabilir.

Siyah noktalar, sivilcelerin oluşum evresinin ilk kısmıdır. Eğer önü alınmazsa sivilceler kaçınılmaz hale gelir (2).

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların oluş nedenleri farklılık göstermektedir. Özellikle yüz bölgesinde (yoğunlukta burun üstünde) görmeye alıştığımız siyah noktaların oluşumu bir seferde bir nedenden kaynaklanıyorken diğer seferde başka bir sorundan kaynaklı da oluşabilmektedir (3).

İşte siyah nokta oluşumuna neden olan veya siyah noktaların çoğalmasına yol açan bazı nedenler;

Güneş Işığına Maruz Kalma

Siyah noktaların ortaya çıkış nedenleri arasında yaygın olarak güneş ve güneşin zararlı etkileri bulunmaktadır. İnsan vücudu cilt yüzeyini korumak için melanin maddesi salgılar. Bu maddenin salgılanma miktarı güneş ışığına maruz kalma derecesine göre değişir. Çünkü vücut kendi korumak adına otomatik olarak bu maddeyi salgılamaya başlar.
Sizin güneş ışığı altında uzun süre kalmanız vücudun kendini koruması için harekete geçmesi anlamına gelmektedir. İşte ultraviyole ışınlarından korunmak için vücudun salgıladığı melanin maddesinin artış göstermesi cilt yüzeyinde leke ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar (4).

Deride Meydana Gelen Bozukluklar

İleri yaş sorunu olarak karşımıza çıkan bu durum zamanla hücrelerin yeterince yenilenememesi ve yeni hücre üretilememesi durumunu ortaya çıkarır. Bu ise siyah nokta oluşumunu tetikler.

Fazla Pigmentasyon (Hiper Pigmentasyon)

Cildin herhangi bir darbe ya da hasar alması sonucunda vücüdun fazla melanin maddesi salgılaması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Melanin maddesinin fazla salgılanması siyah noktaların da oluşumuna neden olmaktadır.

Karaciğer Hastalığı

Karaciğerle ilgili yaşanan herhangi bir sağlık sorunu vücudun enzimlerini alt üst etmekte, buna bağlı olarak da karaciğer fazla enzim salgılamaktadır. Aynı zamanda vücut hücrelerden toksinleri arındırarak atamamaktadır. Bu durumun doğal sonucu ise cilt üzerinde istenmeyen siyah noktaların oluşmasıdır (5).

Sivilce Lekeleri

Siyah nokta oluşumunun en bilindik nedenlerinden biri de sivilcelerin kaybolmasıyla beraber cilt yüzeyinde bıraktığı siyah noktacıklardır. Özellikle sivilceleriyle oynayıp sıkan kişilerde sivilceler kaybolduktan sonra geriye çok fazla siyah nokta kalmaktadır.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Güneş Kremleri: Siyah noktaların oluşumunda etkin rol oynayan güneş ışınlarının vücuda yaydığı zararları önlemek için yapılacak en akıllıca tercih yaz kış güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi, cilt için koruyucu kalkan görevi görecek, güneş ışınlarının uzun temasına engel olacaktır. Bu durumun doğal sonucu olarak da cilt kendini koruma ihtiyacı duymayacağı için melaninmaddesinin salgılanması azalacaktır. Bu nedenle güneş kremi kullanımı ciddi anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.

Yaz kış demeden, cildin güneş ışığıyla temasının olduğu her an güneş kremi sürerek cildinizi korumalısınız.

C Vitamini Tüketimi: C Vitamininin fazla tüketilmesi vücudun melanin salgılama oranını düşürmektedir. Bu sayede fazla melanin salgısının siyah noktaya neden olma olasılığı da en aza inmektedir. C Vitaminini doğal yollardan almak için portakal, limon, mandalina, çilek gibi meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

E Vitamini Desteği: E Vitamininin cilt için olumlu etkileri çok fazladır. Göz altı bakımında da kullanılan E Vitamini direkt olarak cilde uygulandığında içeriğindeki antioksidanların etkisiyle leke ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. E Vitaminini kapsül şeklinde alabilirsiniz. Kapsülü açtıktan sonra lekenin ve siyah noktaların olduğu bölgeye parmaklarınız yardımıyla direkt uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Doğal Uygulamalar

Süt

Siyah noktaları temizlemek için bilinen bir yöntem süt ile masaj yapma yöntemidir. Bir parça pamuk yardımıyla siyah noktaların üzerine masaj yapın. Daha sonra 5 dakika bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Siyah noktaların kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt bakımında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Siyah noktaların olduğu bölgelere aloe vera sürerek cildin siyah noktaları kusmasını sağlayın. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak siyah noktalardan kurtulun.

Bahsettiğimiz doğal ürünlere ek olarak cilt tipinize uygun bir tonik ve temizleme sütüyle cildinizi her akşam temizlemeniz, siyah noktaların temizlenmesi ve oluşumunun önlenmesi adın önemlidir.

Cildinizin tonik ve temizleme sütüyle temizlenmesi için makyajlı olmanız gerekmez. Çünkü cilt yüzeyinde gün boyu kirler birikir. Bu nedenle de mutlaka günlük olarak temizlenmelidir.

Siyah Noktaları Geçirmek İçin Maske Önerileri

Bal Ve Esmer Şeker Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker

İstenen malzemeler güzelce karıştırılır. Daha sonra hazırlanan maske cilde uygulanır. Uygulama aşamasında cildinizi ovarak maskeyi uygulamalısınız. Bu sayede yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Şekerin pürüzlü yapısı cildinizde peeling etkisi oluşturacaktır. 15 günde bir kez bu maskeyi uygulayarak temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi -1

Gerekli Malzemeler:

 • 1 limonun suyu

Limonun suyu çekirdeklerinden ayrılarak sıkılır. Daha sonra elde edilen limon suyu siyah noktaların üzerine sürülür ve 15 dakika beklenir. Sürenin bitiminde parmaklarınızla siyah noktaların üzerine bastırarak yüzünüzü yıkamalısınız. Oldukça etkili olan bu uygulamayla siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün.

Limon Suyu Maskesi -2

Gerekli Malzemeler:

 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yaban turpunun suyu

Malzemeler güzelce karıştırılır. Daha sonra cilt yüzeyine masaj yapmak yoluyla uygulanır ve bu maske ciltte 20 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Sandal Ağacı Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Sandal ağacı
 • Gliserin
 • Gül suyu

Yukarıdaki malzemeler göz kararı karıştırılarak kremsi bir kıvam elde edilir. Kıvamın koyuluğunu gül suyuyla ayarlayabilirsiniz. Daha sonra elde edilen kremsi özellikteki maske cilde uygulanır. Uygulama işlemi esnasında siyah noktaların olduğu bölgelere ağırlık vermelisiniz. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yoğurt – Limon Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kase yoğurt
 • 1 adet limon suyu

Bir kaseye yoğurt koyularak içine 1 limonun suyu sıkılır ve güzelce karıştırılır. Elde edilen maske göz altlarına temas ettirilmeden yüzün bütününe uygulanır. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt temizlenir.

Not: Limonun cildi kurutma özelliği vardır. Göz altlarının cildimizdeki en hassas bölge olması nedeniyle yoğurt ve limon karışımının göz altlarına temas etmemesi önemli bir ayrıntıdır.

Elma Sirkesi Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  1 yemek kaşığı su

Elma sirkesi ile su karıştırılır. Daha sonra bu karışım, siyah noktaların yoğunlukta olduğu bölgelere sürülerek 15 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ovuşturarak yıkadığınızda siyah noktaların kolayca temizlendiğini görürsünüz.

Not: Elma sirkesinin tek başına cilt üzerindeki etkileri çok daha fazladır. Ancak hassas ciltler için elma sirkesi reaksiyona neden olabildiğinden suyla seyreltilmesi en sağlıklısıdır.

Karbonat Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Biraz su

Karbonatın içine su azar azar eklenir. Su ile karbonat hamur kıvamına getirilir. Kıvamı tamamlanan maske siyah noktaların olduğu bölgelere sürülür. 5 dakikalık süre maskenin etkisini göstermesi için yeterlidir. Sürenin bitiminde ılık su yardımıyla yüz temizlenir.

Deniz Tuzu

Gerekli Malzemeler:

 • Deniz tuzu
 • Tuz

Bu iki malzeme karıştırılır. Daha sonra siyah noktaların olduğu bölgelere uygulanır. 5 dakika sonra cilt ılık suyla temizlenir. Deniz tuzunun içinde zengin mineraller bulunur. Bu mineraller sayesinde cilt canlılık kazanırken siyah noktalardan ve ölü deriden kurtulur.

Domates Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 orta boy domates

Domatesi dilimlenerek siyah noktaların olduğu yerlere yerleştirilir ve biraz beklenir. Domates asitli bir yiyecek olduğu için cilt yüzeyinde fazla bekletilmemesi gerekir. Birkaç dakika sonra cilt ılık suyla temizlenir.

Videolar
Aşağıdaki videoda bal, limon ve şekerle yapılan ve siyah noktaları temizlemeye yarayan maskenin hazırlanışı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda siyah noktaları geçirmeye ve ciltteki fazla yağı dengelemeye yardımcı olan yoğurt limon maskesinin hazırlanışını izleyebilirsiniz.

Bu videoda organik elma sirkesinin siyah noktalar, cilt lekeleri ve sivilceler için kullanımı, uygulama öncesi ve sonrası fotoğrafları gösteriliyor.

Siyah nokta oluşumunu önleyen ve cildi temizleyen domates maskesinin nasıl yapıldığını bu videoda izleyebilirsiniz.

, , , ,

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? için 16 Yorum Yapılmış

 1. meryem 02/04/2016 Tarih 07:44 #

  yasim 14 ve yuzumde asiri derecede siyah nokta var sadece sut gecirebilirmi bunu?

  • beril 29/05/2016 Tarih 11:38 #

   Aynı sorun bendede var ve ben de 14 yaşındayım. Maskeleri denemedim ama bol bol güneş kremi sürüp burnuma 2 günde bir peeling yapınca geçti. Eğer peeling alamiyorsan diş fırçası da kullanabilirsin. Tabii kayganlasirici bir maddeyle kullanmak ve cildinin hassas olmaması şartıyla.

  • Ayça 26/01/2017 Tarih 18:40 #

   bende 14 yasındayım 13 yasımda asırıııı cok amacok asırı sıyah nokta problemımvardı ama ben azalttım kendı kendınede gecenler oldu senı cok ıyı anlıyorum cok kotu bır hıs ben onları bı kaba sıcak su koydum ve uzerıme bı havlu gecırerek 4 5 dakka bekledım sonra onları nazıkce sıkmaya calıs ıslemı yapdıkdan sonra yuzunu souk suyla durula umarım yardımcı ola bılmısımdır

  • büşra 01/03/2017 Tarih 18:04 #

   belki geçer

  • meryem 07/05/2017 Tarih 16:59 #

   Yok ya bi işe yaramıyor

 2. Seyide 21/08/2016 Tarih 14:23 #

  Meryem siyah noktalarini pirinc unuyla cok rahat yok edebilirsin pirinc ununu avucunun icinde az su ile karistir dairesel hareketlerle yuzunu ovala hem pirinc ununun besleyici ozelligide var.

 3. Beyza 24/10/2016 Tarih 07:59 #

  Hayir tek süt çare değil diger doğal maskeleri de kullanmaniz gerekir

 4. Misafirr 25/01/2017 Tarih 10:33 #

  Sirke maskesini yaptıktan sonra yüzüm kızardı nasıl geçer?

 5. Yildiz 03/02/2017 Tarih 20:18 #

  Bende bu dertten muzdaribim ne olur yardım edin

 6. büşra 01/03/2017 Tarih 18:03 #

  elma sirkesi maskesi yerine üzüm sirkesi olurmu acabaaa ???

  • asmin 27/11/2017 Tarih 11:03 #

   hayır olmaz…

 7. rojda 15/10/2017 Tarih 14:04 #

  bende de ayni problem var ne yazık ki bnm yntmise diş macunu l
  ile tuz krşmí surun ve farkı hissediceksiniz

 8. Yok 01/12/2017 Tarih 18:16 #

  Ben sizin kullandıklarınızın hiç birini kullanmam gereksiz şeyler aynı sizin gibi ha ha ha.

 9. Can 16/12/2017 Tarih 12:28 #

  17 yaşına geldim halen suratımda siyah nokta ve sivilce var patlatmamak lazımmış bu sivilceler ve siyah nokta nasıl geçer help me 😉

 10. Elif kızıltaş 15/01/2018 Tarih 17:19 #

  Bndede aynı srn var yani siyah nokta ne yapmalıyım hmde çok fazla

 11. esra 13/03/2018 Tarih 15:05 #

  hayır ya ben bu dunyadaki bütün maskeleri kullandım ama hiç biri fayda etmedi

Bir cevap yazın